| YourDailyApple a întrebat:

Poate cineva sa-mi explice si mie ce inseamna dreapta si stanga in politica? tot aud asta

5 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Stanga si dreapta reprezinta diferite pozitii de pe spectrul politic.
Ca sa intelegi mai bine ce inseamna trebuie sa facem o mica lectie de istorie :
Acesti termeni au isi au originea de la Revolutia Franceza, cand s-a schimbat forma de guvernamant, de la monarhie la republica. Cei care erau de partea regelui stateau in dreapta lui, iar cei care se opuneau regelui( doreau sa il schimbe) stateau in stanga lui. Aceasta e si una dintre diferentele celor doua pozitii
atitudinea fata de schimbare : cei de dreapta sunt impotriva schimbarii, dorind o mentinere a status-quo-ului, iar cei de stanga sunt pro-schimbare. Cei de dreapta poarta numele de conservatori, iar cei de stanga liberali.
O alta diferenta intre cele 2 e egalitatea intre oameni : cei de stanga considera ca oamenii sunt egali, sau ca ar trebui sa fie egali ( exemplu, comunismul e de extrema stanga ), iar cei de dreapta sunt de parere ca oamenii nu sunt egali, mergand pe ideea unei ierarhii sociale - nazismul a fost un extremism de dreapta, deoarece a mers atat de departe pana la eliminarea celor considerati inferiori : rase inferioare, persoane cu dizabilitati, homosexuali etc.
Un bun exemplu de grupari de extrema dreapta sunt KKK sau Suprematistii Albi, acestia vazand rasele care nu sunt albe ca fiind inferioare.
La noi, cei de la Noua Dreapta sunt extremisti de dreapta.
Un al 3-lea aspect important este cultura :
Cei de dreapta sunt de parere ca cultura este cea care creeaza omul, cei de stanga ca omul creeaza cultura.

In liberalism, libertatea individuala si drepturile omului sunt primordiale.
Ei bine, cei de dreapta pun mare accent in primul rand pe cultura - religia traditionala, identitatea nationala etc. Ei propun o ordine sociala bazata pe obedienta fata de o figura autoritara, apratenenta la o entitate politica ( natiunea, statul ), si o conduita morala de regula bazata pe religie. Motiv pentru care in dreapta gasesti : monarhisti, nationalisti, teocrati...
Intrucat drepturile si libertatile omului cad pe plan secund, cei de dreapta nu vor fi niciodata de acord cu dreptul la moarte, pentru ca e un pacat dpdv. religios, iar acestia tind in primul rand sa apere valorile religioase.
Nu numai atat, dar pentru ca ei vad ca oamenii nu sunt egali, cei de dreapta considera ca drepturile omului nu sunt nici macar universal valabile. Exemplu : dreptul la casatorie, este asigurat doar unor persoane, acelora heterosexuale.

Ar mai fi si o a 4-a caracteristica :
Interventia statului in economie
Cei de stanga propun o interventie mare a statului in economie, astfel incat sa aiba grija si de clasele sau categoriile sociale dezavantajate, iar cei de dreapta pentru un rol mai mic al statului in economie, si sunt in general de acord cu privatizari, reducerea taxelor, piata libera si capitalism.

| RAY a răspuns:

Extrema stanga=comunistii spun ca oamenii trebuie sa fie egali
Stanga=social-democraticii
ca oamenii din clasa de jos trebuie ajutati sa ajunga la un nivel mediu, in general socialisti se ocupa cu multe masuri de stanga dar si de dreapta logic ca doar e democratie, exista si stanga -centru
Extrema dreapta=fascistii, nazistii
astia sunt opusul comunismului dar tot dictatura e
Dreapta=liberalii, conservatorii
astia sunt mai mult pe msuri de dreapta adica de a imbogati pe cei bogati sa o duca bine si din cand in cand sa arunce cate un os la cei saraci, in general e bine ca un partid sa le aiba pe ambele si masuri de dreapta si de stanga asa se ajunge la o natiune ca Germania, trebuie si masuri de dreapta, vezi Grecia unde a ajuns cu masuri de stanga, in Romania toti sunt comunisti rai hoti

| kar1GaNNN a răspuns:

In dreapta sunt liberalii si conservatorii iar in stanga sunt social-democraticii!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Adica unii fura cu dreapta si ceilalti fura cu stanga.

| Diiana232997 a răspuns:

Se refera la partidele politice, care se diferentiaza in functie de ideile care le promoveaza :
Extrema stanga=comunistii
Stanga=social-democraticii
Extrema dreapta=fascistii, nazistii
Dreapta=liberalii, conservatorii