| cnvv a întrebat:

big grin
Ce inseamna politica de dreapta si de stanga?
Voi de care parte sunteti? Si de ce?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate raspunsurile sunt incomplete. Politica este de dreapta, de centru sau de stanga. In fiecare sunt o gramada de trepte. De exemplu de dreapta sunt partide moderate (liberalii, democratii) dar si extremiste ( fascistii, neofascistii). Dar si intre cele moderate sunt, la randul lor, diferite nivele pornind de la unul care se apropie de politica de centru pana la unul care se apropia de extremisti. La fel si la ceilalti. Cei de dreapta sunt adeptii dezvoltarii libere a economiei fara influenta statului. Cei de centru doresc dezvoltarea libera dar economia sa fie supravegheata de stat fara sa intervina. Cei de stanga sunt si ei pentru supravegherea de catre stat a economiei dar cu interventia statului cand se constata derapaje (socialistii) si pana la extremisti care doresc supravegherea si conducerea continua de catre stat (comunistii).
Fascistii (neofascistii) si comunistii se aseamana prin dorinta de supravegere a statului dar cand este vorba de interventie a statului in economie sunt trepte diferite pana la care vor sa se intervina. Extremistii de dreapta mai lasa o mica libertate de actiune pe cand comunistii vor sa conduca tot. Eu sunt de stanga dar socialist nu comunist.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Dreapta = capitalisti, Stg = comunisti. Teoretic, in realitate azi nu se mai intelege nimic, e un ghiveci. Eu sunt de partea armelor, i-as impusca pe toti. https://www.youtube.com/watch?v=2jDAtCfrCQo

| AFR81 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Stanga = Socialism. Comunismul este un regim politic de extrema stanga.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru AFR81):

De acord. La cum a pus intrebarea ma indoiesc ca stie ce inseamna socialism, am spus mai pe intelesul lui. In Romania toata lumea spune si crede ca a fost comunism dar nu e real, in Romania nu a fost comunism, a fost solcialism.