| Nxisbs a întrebat:

Poate consilierul copilului sa aduca politia sa te ia la scoala de corectie de acasa daca nu ai terminat înca 10 clase? Sau primesti amenzi si daca nu le platesti se întampla asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Internarea intr-un centru de detentie (nu se mai spune scola de corectie) este o masura educativa privativa de libertate, prevazuta pentru minorii care au savarsit infractiuni grave si se ia doar printr-o hotarare judecatoreasca, pronuntata de o instanta de judecata, nu consilierul ia aceasta hotarare si nici politia fara existanta unei hotarari judecatoresti definitive.
Daca nu platesti o amenda si nu ai bunuri executabile silit nu te interneaza intru-n centru de detentie ci te obliga la ore de munca in folosul comunitatii.

| Nxisbs explică (pentru Ioandelasal):

PARDONN scuza ma am vrut sa zic ca acest caz a ajuns la protectia copilului. Practic eu numai vreau sa termin 10 clase si cam de 6 luni merg si vb la protectia copilului. Si acum ultima oara chestia e ca parintii vor sa merg la scoala dar eu nu vreau. Acum faza este ca ultima oara cand am mers ieri mi-au spus ca eu oricum din septembrie o sa merg la liceu indiferent de orice (mi-a spus o psiholoaga) ca daca nu, o sa ma i-a de acasa cu politia si o sa ma duca la scoala de corectie asta a zis. Eu vreau sa stiu, poate sa faca asta? Eu stiam ca este mai intai cu amenzi si d astea Te rogg raspunde mi si acum si ti dau funda

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nxisbs):

Nu se poate, ti-am spus in primul raspuns, internarea intr-un centru educativ sau centru de detentie se poate doar in cazul condamnarii pentru unele infractiuni grave si aceasta o poate face doar o instanta de judecata dupa un proces penal.

| Nxisbs explică (pentru Ioandelasal):

Ok îti multumesc din sufletttt!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, tu ca copil nu faci puscarie si nici nu intri la casa de corectie, fiindca parintii tai sunt cei care raspund de tine.

Pentru copii care refuza sa mearga la scoala, fiind obligatoriu sa termine 10 clase, parintii sunt amendati in prim faza si obligati sa trimita copilul la scoala.

Dar parintii tot nu trimt copilul la scoala zilnic, atunci sunt arestati si ei sunt cei care fac puscarie.
Copilul nemaiavand acum parintii in libertate si pe nimeni sa aiba grja de el este luat de Protectia Copilului si dus intr-un camin de copii, unde este tinut acolo pana la 18 ani, sau pana ies parintii din puscarie si pot avea grija de el, din nou.

Legea spune asa:
"Potrivit art. 380 CP, "
(1) Părintele sau persoana căreia i-a fost încredinţat, potrivit legii, un minor şi care, în mod nejustificat, îl retrage sau îl împiedică prin orice mijloace să urmeze cursurile învăţământului general obligatoriu se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."

https://lege5.ro/......odul-penal

Parintii care nu-si lasa copiii sa mearga la scoala risca pedeapsa cu inchisoarea
https://www.avocatnet.ro/......oarea.html

| Nxisbs explică (pentru Violleta2022):

Aaa multumesc mult DAR se schimba ceva din toate astea daca este invers (parintii vor ca copilul sa se duca dar copilul nu?) si are 17 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nxisbs):

Nu se va schimba nimic, parintii avand obligatia sa te duca de mana la scoala chiar daca tu nu vrei, fiindca ei vor fi amendati daca mai ai absente la scoala si daca tot nu te duci ca nu vrei, vor fi dusi la puscarie.
Evident ca in acel moment tu vei fi luat de serviciul Protectia Copilului si inchis intr-un Camin de copii, pana implinesti 18 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Niet.

| eliancodrut a răspuns:

Nu te lua dupa ce spune Violleta. Ea nu a inteles intrebarea si nici sensul acesteia. Ce sa-i faci, asa-i cu persoanele in varsta.
Tu nu explici despre ce este vorba.
Ioandelasal ti-a dat un aspuns bun.