| hummmer a întrebat:

Poate ma ajuta cineva,cat mai la sigur.
Se da o familie: tata,mama, 3 copii. Au o casa+teren, proprietari ambii parinti. Tata moare si după 3 ani mama (cu acordul copiilor)vrea sa vanda tot si sa se mute.
Intrebarea e, poate vinde sau trebuie facuta succesiune (pe numele mamei)si apoi sa vanda? Nu mai exista alte bunuri comune.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Binenteles ca poate vinde din cate stiu eu, dar totusi cel mai bine ar trebui intrebat un notar... Bafta!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de a vinde trebuie sa faca procedura succesorala (mostenirea), mostenitori sunt mama si copiii. Abia apoi pot sa vanda tot.