| isaperlina a întrebat:

Acum o saptamana a murit tatal meu, parintii mei erau deja divortati mama reluindu-si numele de d-soara, suntem 3 frati, intrebarea noastra este ce trebuie sa facem? mama vrea sa vanda casa si asta ar insemna sa ramanem pe drumuri, in decurs de 6 luni trebuie sa facem succesiune? noi vrem sa pastram casa, jumatate din casa este construita de mine dar nu este intabulata, mama poate sa vanda fara acordul nostru? va rog sa ne raspunde-ti, ar fi un mare ajutor din partea d-voastra, va multumim

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casa a ramas dupa divort pe numele unuia dintre parinti? Care este acela? Sau : a ramas pe numele amandurora in actele de proprietate? Inclin sa cred ca tatal tau a avut intreaga casa pe numele lui, sau in orice caz o jumatate din casa, deoarece altfel nu se intelege de ce mama ta vrea sa vanda casa doar acum dupa decesul fostului ei sot...
Deci mai intai trebuie raspunsul la intrebarea despre cine avea casa in proprietate in acte in urma divortului; daca nu au facut PARTAJ, in acest caz este esential tot acelasi lucru -> cine este trecut proprietar sau proprietari pe acte!
Dupa ce ai acest raspuns poti avansa cu drepturile voastre ale copiilor, vanzarea sau nu a casei.
Condoleante.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand va trebui sa faceti succesiunea dupa tatal vostru (daca au ramas ceva bunuri de la el), mostenitori fiind voi fratii.
Nu spui pe cine este intabulata casa, daca este numai pe mama voastra va putea s-o vanda singura, nu o puteti impiedeca. Daca este si pe numele tatalui veti mosteni 3/4 din partea lui, cealalta patrime revenind mamei, asa ca nu o va putea vinde fara acordul vostru. Nu spui nici varsta voastra. Daca nu vrei sa dai detalii aici poti sa-mi scrii pe privat si tot asa o sa-ti raspund. Sa-mi spui daca si ce bunuri (imobile si mobile) au ramas dupa tata, cine este proprietar al casei in acte si ce varsta aveti voi si o sa-ti dau un raspuns complet si sfaturi ce sa faceti. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cere sfatul unui avocat, care te poate ajuta in aceasta problema, pentru ca ai nevoie de o informatie corecta.

| Nicoleta a răspuns:

In principiu, voi sunteti mostenitorii directi ( copiii), dar daca casa era pe numele mamei, atunci are dreptul de a o vinde.
Daca locuinta este atat pe numele mamei cat si pe al tatei, va trebui sa va ceara acordul pentru ca partea tatalui va revine voua.
Cere ajutorul unui avocat.
Condoleante!

| Lora a răspuns:

As vrea sa pot avea un raspuns pentru tine, din pacate nu ma pricep sa dau un raspuns situatiei tale, nici nu stiu exact unde ar trebui sa mergi sa te exprimi si sa-ti fie indreptati pasii spre drumul bun de a obtine ceva in situatia de fata.Iti doresc tot binele sper sa existe cineva aici sa te poata ajuta!

| Liviu a răspuns:

Parerea mea!
Daca voi inca purtati numele tataluihappysi e cineva dintre voi ( cei 3 fratii ) major. nu pre cred ca are puterehappy Sa o vanda'
Adica toti aveti dreptul acolohappy Numai daca face vreo " invarteala " ceva sa o vanda in rest slabe sanse
Sper sa o scoateti la cap Succes!

| TJohannaB a răspuns:

Conjingeo sau daca o vinde mergeti la protectia copiiilor si daca vreti puteti remane acolo.

| oAnna a răspuns:

Daca casa este pe numele mamei poate sa faca orice vrea cu ea... dar daca spuneti ca sunteti 3 si sunteti destul de mari cred ca daca daca munciti impreuna o sa o puteti intretine si nu o sa mai fiti nevoiti sa o vindeti. sau poate nu cunosc motivul ei de a vinde casa.probabil nu va intelegiti chiar atat de bine cu ea daca este de acord sa o vinda fara acordul vostru...si probabil nu va reusi singura sa gaseasca pe cineva sa i o vinda.

| isaperlina explică:

Santem destul de mari pentru protectia copiilor! dar locuim in aceeasi casa totihappy