| akind a întrebat:

Poate o firma privata de transport persoane in afara orasului sa refuze sa imi acorde abonament in conditiile in care am facut o plangere la Opc privind nerespectarea programului dintr-o anumita zi? Nu cred ca este indreptatita sa isi aleaga clientii. Mentionez ca este singura firma care are licenta pe ruta aceasta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate doar incalcand legea, care interzice orice fel de discriminare si s-ar putea ca si conditiile de acordare a licentei de transport. Incearca o intelegere amiabila si dupa aceea poti sa-i reclami la organul care a acordat licenta pe ruta respectiva si, in final, daca tot nu rezolvi, poti sa-i dai in judecata pentru a fi obligati si sa le ceri si daune. Poti sa le spui si aceste doua posibilitati pe care le ai pentru a fi obligati sa-ti dea abonament. Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde de condiţiile în care i s-a acordat licenţa de transport.
De exemplu în Cluj există o firmă de-i zice "Fany" şi au autobuze cu plecări din Cluj către toate satele şi comunele aflate până la maximum 50 de km de Cluj. Tot aşa... ei sunt singurii cu licenţă pe unele rute.
Ei bine, dacă ei nu vor să-ţi dea abonament, s-a-nchis la pâine pentru că firma în sine are "spate" în aparatul PD-L de-aici.
La fel şi-n cazul tău: Dacă patronul firmei are un "spate" asigurat, OPC-ul o să privească în direcţia opusă şi n-o să facă nimic.
Cât priveşte datul în judecată, este o soluţie numai că o să ţină procesul o eternitate, timp în care, desigur, tu tot nu te plimbi cu autobuzul.
Aşa cum ţi-a zis şi ioandelasal, forţează o rezolvare amiabilă căci e singura viabilă şi cu şanse reale de reuşită imediată.
Dar... stai puţin... tu i-ai reclamat la OPC că nu a venit autobuzul într-o anumită zi? Şi, drept urmare ei s-au supărat pe tine şi nu ţi-au mai dat abonament? Dacă da, reclamaţia ta la OPC are şanse ZERO pentru că ei pot spune oricând că a venit autobuzul (şi aduc şi martori) SAU, aduc hârtii potrivit cărora aveau revizie generală.
Salut.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ba da, e indreptatita sa isi selecteze clientii, nici eu nu lucrez cu toti nesuferitii, uite asa, ca nu vrea muschiu' meu si am dreptul sa aleg pe cine vreau sa vad la fata si pe cine nu. Ai dat dovada de spirit civic si ai sesizat OPC, da dovada si de conditie fizica de invidiat si du-te pe jos. Bafta!