| mateialex888 a întrebat:

Poate un minor de 17 ani sa cheme politia / sa faca plangere la politie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate face, daca este insotit si de un parinte si daca motivul plangerii este intemeiat, respectiv daca este o plangere penala sau o reclamatie pentru o contraventie, in ambele cazuri daca el este partea vatamata prin ilegalitati.
De asemenea poate anunta politia daca asista sau a asistat ca martor la o infractiune sau contraventie.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de motiv. Daca l-a pus mama sa spele vasele, nu.

| ReddY25 a răspuns:

Da