| anonim_4396 a întrebat:

Pot beneficia de somaj daca in perioada iulie 2008- aprilie 2010 (1 an si 10 luni) am fost in concediu de crestere copil?

Cei de la somaj mi-au spus ca nu beneficiez pentru ca nu am 12 luni lucrate in perioada de 1 an si 10 luni anterior nasterii copilului (se refera la perioada de suspendare a contractului de munca)

Eu din lege am inteles ca trebuie sa am 12 luni lucrate in 24 luni iar perioada suspendarii nu se ia in calcul. E corect?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește aici: http://www.birouldeconsiliere.ro/detaliu.aspx?eID=140&t=Articole
Pa, pa.

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dar e ceva corect in tara asta?

| tweety28 a răspuns:

Multumesc mult!
am citit!
problema e ca in perioada cat am fost in concediu pre si post natal nu s-au incasat bani la somaj (cei 1%) si din aceasta cauza nu am 12 luni contibutia platita la somaj in perioada de 24 luni.
Am primit indemnizatia de crestere copil iar acum... nu mai am nici un venit.
nici macar somaj!
nu conteaza ca am peste 5 ani vechime in munca.
conteaza doar ca nu am decat 11 luni platita contributia la somaj si nu 12 luni...
Cat despre un alt job... e cam greu in aceste vremuri.
Caut de 5 luni si nu am gasit ceva serios!