Întrebare recomandată | amalia930 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu o informatie? Sunt in concediu de crestere copil de aproape 6 luni, deci beneficiez de indemnizatie, am intrat in acest concediu la finalizarea studiilor, si o scurta perioada m-am aflat si in somaj. Recent mi s-a oferit un loc de munca, intrebarea mea este: daca ma angajez pierd indemnizatia sau voi primi si eu acel stimulent de 500 de lei? Azi toata ziua am dat telefoane in speranta ca ma va lamuri cineva dar nimic, am fost pasata de la un operator la altul de parca le era greu sa imi raspunda. Ei se ocupa zilnic cu asa ceva...dar asta e. Am consultat si anumite pagini de internet. De acolo am inteles ca parintele care se afla in concediu si a fost angajat inainte, daca se intoarce la munca primeste acel stimulent. Asta ma induce in eroare, eu daca nu am fost angajata cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine si tu stimulentul de insertie, OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, nu prevede sa fi fost angajata anterior, citez:
"ART.7.(1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR.
  (2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
  a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani;
  b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani;
  c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap în vârstă de până la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oricând, pe toată perioada.
   (3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă."

1 răspuns:
| CLCQ a răspuns:

Incearca sa pui intrebarea pe avocatnet.ro, sunt foarte informati si seriosi, sigur gasesti raspuns.