| SpoiledBrat a întrebat:

Pot da părinții in judecata pentru ca m-au crescut cu bătaie?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate dar numai daca nu a intervenit prescriptia si ai dovezi pentru aceasta.

| SpoiledBrat explică (pentru Ioandelasal):

Ce înseamnă

| Ioandelasal a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Banuiesc ca intrebi ce inseamna prescriptia.
Prescriptia extinctiva (a dreptului la actiune) inseamna ca nu mai poti actiona in judecata dupa trecerea unui anumit termen de la data cand ai dreptul de a actiona.
In materie civila termenul general de prescriptie este de 3 ani iar in materie penala este in functie de pedeapsa prevazuta pentru infractiunea a carei victima ai fost.

| SpoiledBrat explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc de informații am crezut ca ma iei la mișto ca restul

| StoicAnalysis a răspuns:

Inca esti minor?

| SpoiledBrat explică (pentru StoicAnalysis):

De ce ești curios? Ești cumva pedo? Te raportez imediata

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Nu, StoicAnalysis nu este pedo, tu, pe langa faptul ca esti neofit in materie, esti si nerusinat. El a pus intrebarea corect, deoarece un minor nu poate deschide actiune in instanta (sa dea in judecata parintii), acest lucru poate sa-l faca autoritatea tutelara sau Autoritatea de protectia copilului. In cazurile concrete constatate poate fi sesizat parchetul. Dar nu vreau sa-ti tin o lectie juridica, deoarece tot n-ai intelege nimic.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Am intrebat pentru a putea sa-ti dau un raspuns corect. In cazul in care esti minor, nu poti deschide un proces de judecata. Poti maxim sa faci un fel de plangere la protectia copilului.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Poți, Dar intrebarea este ce vei căștiga din asta?
Ce vei face cu viața ta după ce-ai căștigat?
Michael Jackson a fost bătut de tac-su si obligat să cănte pe scenă de cănd avea 4-5 ani.
Nu vreau să te compar cu el dar vreau să știi că in viață aveam CONTROL doar la ce ține NOI.
FI TARE și foloseste traumele trăite pentru a fi un om mai tare și mai BUN

| Lupică27 a răspuns:

Ce ti-au facut pustiule nu ti-au cumparat iphone 15?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim8789 a răspuns:

Bruh you fr? Cat de tare te-au bătut ca sa i dai în judecata? După răspunsuri încă ești minor deci nu prea cred ca știi ce vorbești pari de zece ani. Eu zic sa mergi afara sa atingi iarba si sa lași întrebările stupide pe TPU.