| FoxGames a întrebat:

Pot detine arme airsoft daca am 14 ani?
Doresc sa ma apuc de acest sport.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti detine asemenea arme.
Conform L.295/2004, rep. in 2014, citez:
"(10) Armele şi dispozitivele neletale prevăzute în categoria E din anexă pot fi procurate în România de orice persoană care a împlinit vârsta de 18 ani."
Replicile de arme tip airsoft sunt prevazute la categoria E din anexa la aceasta lege.
Poti practica sportul cu acest tip de arme, in cadru organizat, dar nu poti detine arma pe numele tau.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Uite aici un site cu raspunsuri legale: http://www.avocatnet.ro/......t-CO2.html

| Radu284 a răspuns:

Poti detine, doar ca nu le poti procura. Si nu e ca si cum trebuiesc inregistrate undeva.

| FoxGames explică:

Dar de exemplu daca sunt trecute pe numele parintilor, in ce zone le pot folosi?