| anonim_4396 a întrebat:

Pot face o procura in numele altei persoane cu acordul acesteia?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procura speciala o poate face doar persoana care imputerniceste pe alta persoana si nu persoana imputernicita. Se poate face la un notar public iar in strainatate la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se intelege bine. Tu vrei sa faci o procura cuiva, dar nu tu esti cel ce da procura ci o a treia persoana? Nu, asta nu se poate. Persoana care o face trebuie sa fie prezenta la notar cu actul de identitate. Daca persoana nu este deplasabila, notarul poate fi chemat acasa.

| Vi003 a răspuns:

In mod normal, nu, dar orice se poate in Romania. Daca "aranjezi" cu notarul, de ce nu?

| User2013 a răspuns (pentru Vi003):

La un consulat, nu in Romania.

| Fulbaster a răspuns:

Se poate face la notar, deci da, se poate.