| berges234 a întrebat:

Pot intra in Bulgaria doar cu buletinul fără pașaport sau procura dacă am 17 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti intra in Bugaria numai cu cartea de identitate dar nu poti iesi din Romania fara declaratia notariala a parintilor si insotitor major.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca esti minor si legal nu poti calatori fara parinti, sau fara procura notariala alaturi de un tutore legal.

| dullcat a răspuns:

Raspunsul e nu.Dar daca ai mai astepta inca un an n-ai mai avea batai de cap.

| Holiday a răspuns:

Depine din ce directie vrei sa intri. Daca vii, de exemplu, din Grecia, sau Turcia, spre Romania, poti intra cu buletinul si fara declaratie data de parinti. Daca vrei sa pleci din Romania in Bulgaria, merge cu buletinul, dar trebuie prezentata obligatoriu vamesilor romani si declaratia notariala data de ambii parinti referitoare la acceptul iesirii din tara, cine este persoana majora care te insoteste, cat timp si unde mergi. Fara ea nu poti iesi din tara.