| MariiSalvatore a întrebat:

Am inteles ca Romania nu face parte din zona Schengen si ca in Germania nu se poate intra fara ceva la granita. Deci, daca esti minor, iti trebuie pasaport si procura sau doar buletinul si procura? am nevoie de raspunsul vostru, multumesc anticipat :*

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca un minor sa iasa din Romania are nevoie de CI sau pasaport si de o declaratie notariala data de ambii parintii, prin care isi dau acordul sa plece in strainatate, in cazul tau in Germania si indica un insotitor major.
In toate tarile din UE, inclusiv in Germania, se poate intra cu CI, pentru celelalte tari este nevoie de pasaport.