| drivere a întrebat:

Pot luam banii pe somaj dupa ce am absolvit 12 clase daca nu am 18 ani? Eu vreau sa iau 3 luni pana incep facultatea, dar eu am doar 17 ani, implinesc 18 cand voi incepe facultatea. Eu ma gandeam sa nu cumva sa mi se spuna ca sunt inca in grija parintilor si nu pot avea dreptul la somaj.

Răspuns Câştigător
| xToToShelx a răspuns:

Ai tot dreptul la somaj pentru ca ala se da odata ce ai terminat 12 clase si nu intrii la facultate dar nu il poti primi pe timpul verii cum cred ca vrei tulaughing. Trebuie sa stai un an pe bara

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricum nu poti lua bani de somaj daca te inscrii la facultate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vei urma o facultate/postliceală, atunci NU poţi cere/primi Ajutorul de şomaj ( nici măcar pe perioada verii )!

În rest, poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune!