Întrebare recomandată | Heartless562 a întrebat:

Pot plati amenda in rate? Am un prieten care a luat o amenda de 600 lei (in trafic) acum vreo 2 luni, si zice ca de fiecare data cand trebuie sa scoata un act de la primarie plateste doar 50 de lei din amenda, nu trebuie sa o plateasca toata...e adevarat? se poate asa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o solutie cam pe langa norme, desi nu este interzisa expres. Totul tine de acordul functionarului in cauza, daca este de acord poti, daca nu este de acord nu poti.

15 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Nu.

| Încrucişătorul a răspuns:

Depinde de acordul mutual.

| dragos9234 a răspuns:

Nu,nu poti

Răspuns utilizator avertizat
| slowswag a răspuns:

Nu

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Nu merge

| Andr3y007 a răspuns:

Nu nu poti

| Florinaaaaaaaa a răspuns:

Nu cred! laughing O amenda trebuie platita intr-un interval de timp. Acum depinde si de unde locuiesti. Pileee :d

| gabyS98 a răspuns:

Da, sigur ca da

| goodofwar09 a răspuns:

Nu cred.

| yubyta123 a răspuns:

Amenda se plateste asa cum ai primit-o nici o rata la banca nu o platesti asa

| KidDDDDDDD a răspuns:

Nu cred că s-a inventat aşa ceva până acum.

| maddymadutza a răspuns:

Nu, din cate stiu eu o amenda se plateste in termen de x zile.

| JacobD1 a răspuns:

Este adevarat, puteti plati amenda in rate. Daca o platiti in urmatoarele 24 de ore dupa ce ati incasat amenda, nu platiti toata suma in intregime. Daca depasiti o limita de timp, platiti indoit sau intreit.

| mynameisdalia a răspuns:

Da este adevarat nu are cum sa nu poti plati ceva in rate, da da va dura mai mult pana ce nu mai ai nimic eu as zice sa o plateasca din prima pe toata sau sa stranga banii pentru amenda si ii va da odata toti! astep funda