| Elena3110 a întrebat:

Am fost împreună timp de un an cu un baiat de 21 ani eu am 17 ani.
Pe data de 31 a început sa ma jigneasca si totul a degenerat, m-a lovit in fata de cateva ori, m-a apasat pe urechi si ridicat în sus, aproape am leșinat, m-a strâns de gât si multe altele, m-a tras de mâna sa ma scoată din masina, inca am vanataia. Nu am depus plângere dar acum vreau sa depun plângere penala.
E prea tarziu? El este plecat din tara acum, zice ca nu mi-a lasat semne pe corp si nu va plăti decat o amenda, e adevarat?
Daca depun plângere trebuie sa fie părinții cu mine? Nu as vrea sa afle dar vreau ca el sa plateasca, nu a fost prima data, au fost cel putin 10 ori din vara pana in iarna si dupa cearta de multe ori ma lua cu forta sa se culce cu mine desi eu nu voiam. Ca si în seara de Revelion, m-a violat, adica a fost fara vointa mea.
Merita sa depun plângere?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuia sa mergi urgent la Medicina-Legala sa-ti scoti certificat medico-legal fiindca numai asa poti avea castig de cauza intr-un proces.
Deoarece esti minora, procesul se poate initia numai de catre un parinte, cu dovezi clare sau martori.
dar de ce nu ai spus pana acum acest lucru parintilor?
De ce nu te-ai dus imediat la medic cand ai fost violata? De ce nu ai fost la Politie sa depui plangere?

Acum este tardiv si procesul poate dura cativa ani, fara succes.

Invata sa nu te mai inhaiti cu golani si sa nu mai mergi niciodata cu el, fiindca va continau sa te violeze si sa te bata.
Spune de urgenta parintilor tot ce ai patit si mergi impreuna cu ei la Politie s afaci plangere, macar exista un document la dosar si daca doamne-fereste se mai inatmpla ceva rau, sa se stie cine te urmareste.

| johnnny123 a răspuns:

Spui că ai fost violată și agresată fizic în repetate rânduri. Cum adică "merită să depun plângere?".

Trebuia să depui plângere de când s-a întâmplat asta prima oară, astfel ai fi evitat următoarele 10 bătăi. Omul ăla trebuie să fie în închisoare, nu să se plimbe prin străinătate.

Fă-ți curaj și fă plângere astăzi. Și nu te mai ascunde de părinți, ei trebuie să știe și să te susțină.

| helpforyou a răspuns:

"(2) Când persoana vătămată este un minor sau un incapabil, termenul de 3 luni curge de la data când persoana îndreptăţită a reclama a aflat despre săvârşirea faptei. Modificări (2), Jurisprudenţă, Reviste (4)"

https://lege5.ro/......ura-penala

Cel mai bie mergi cu parintii tai. Pana la urma ei trebuie sa aiba grija de tine atat dim cat esti sub tutela lor.

Violul trebuie pedepsit. Ai asteptat prea mult de teama sa nu afle parintii, iar acumtreci prin aceasta experinta urata.

Fuga la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merg trimise mesajele: "Statusul de membru junior nu permite trimiterea de mesaje acestui utilizator."

Îmi poți da însă un mesaj pe Instagram (qathaliyn), are 0 urmăritori e creat nou contul. Poți face și tu un cont nou dacă dorești să păstrezi anonimatul, îmi poți scrie acolo

| qathaliyn a răspuns:

Bună Elena

Este normal să îți fie frică, ești fată iar el este băiat. Eu dacă aș fi acolo, l-aș fi bătut, dar tu fiind fată poți simți o lipsă de putere care poate fi atât de mare încât să îți fie frică să mergi la poliție (ca să nu-ți facă ceva rău ție sau chiar familiei tale).

Deci da, în primul rând doream să-ți spun că știu prin ce treci și că mulți nu te pot înțelege

A venit însă în sfârșit ziua să depăsești această frică, deoarece ți-am spus, doar ție îți este, pentru mine este doar un pămpălau care ar fuge de ar rupe dacă m-ar vedea

Așadar, te voi ajuta să-ți depăsești frica dar și să rezolvi situația, iar dacă vei asculta sfaturile mele va fi mai bine

1. Primul pas este să îți anunți părinții. Știu cât de greu este, dar măcar dacă unul din ei știe, te vei simți mai în siguranță. Nu este nevoie să le spui tot, măcar 5% din poveste. Dacă nu știi cum să începi, doar fii supărată prin casă și plângi până cineva observă și te întreabă "Ce ai?". Nu le spune detalii, nu trebuie să le spui neaparat chestii intime, rușionoase. Dar măcar ei să știe că tu ai avut iubit (ei măcar știu?) Apoi să știe cum arată (în caz de ceva, căci de la agresivul ăla poți să te aștepți la orice) și faptul că te-a lovit. (Ca ei să știe că el este un pericol pentru tine de grad mare). Mai bine să fii certată de părinți că ai ascuns astea, decât să te caute ăla să o dea în smecherii.

2. Anunță poliția. Nu te lasa intimidată (El spune că nu ai dovezi, doar ca să te intimideze, dar el știe foarte bine că și fără dovezi îl rezolvi, deia spune asta). Nu contează că a plecat din țară, poate nici nu mai are voie să se întoarcă dacă el crede că așa a scăpat de probleme. Fără să ai dovezi, mergi la poliție și spune-le tot ce vrei să le spui, tu singură sau cu poliția. Încearcă să ai ss-uri la conversație unde el spune ("Nu o să ai dovezi") și cu asta l-ai prins în șah mat. Important e că poliția să își noteze acolo că băiatul (X) este un pericol grav și real pentru fata (Y). Chiar dacă nu va fi sancționat, el tot va fi scris acolo la poliție pentru ce a făcut, ba chiar poate fi sancționat. Poate fi chemat acolo iar poliția să îi pună întrebări răsucite în care băiatul să se încurce. Polițiștii sunt foarte experți în a afla adevărul și foarte greu de mințit. Alături de câteva poze ss-uri la conversații, alături de povestea pe care tu le-o spui despre cum s-a întâmplat, tu vei fi de acum sub protecția poliției și în caz de ceva de acum înainte, băiatul va avea probleme.

3. Auto-protecția. Suntem oameni. Avem nevoie de auto-protecție. Încearcă să umblii de acum cu niște prietene, nu sta singură (iar ele să știe povestea, nu toată, dar măcar 5% din ea, fără chestii intime), astfel, niciodată nu vei fi singură și în plus vei fi mereu anunțată: "Vezi că l-am văzut pe ăla acolo". Așadar, să-ți faci prietene noi și să le anunți și pe cele vechi. De asemenea, ai nevoie de protecția băieților. Ai grijă cu cine vorbești, totuși anunțăți frații, verișorii, cei mai buni prieteni băieți, prieteni chiar dacă nu-s cei mai buni, colegii băieți, vecinii băieți. Spune-le că te simți amenințată. Băieții sunt foarte protectivi, unii chiar vor spune: "Mă duc să-l bat". Ei bine, țelul tău nu trebuie să fie să se ducă să-l bată. Dar trebuie agresorul să știe că ești păzită.

4. Mergi la un curs de auto-apărare. Karate. Box. Nu mult, dar măcar 3 lecții te vor ajuta. Ia-ți mai apoi un spray paralizant la tine, e legal pentru auto-apărare. Fii mereu pregătită cu telefonul să suni la 112, fără frică, polițiștii sunt eroii tăi de azi. Apoi, nu te mai uita ce crede lumea, ci când ești agresată: țipă, urlă, fugi! De fapt vei vedea că toată lumea îți sare în ajutor.

Ar fi mai multe de spus, despre cum să anunți neamurile, și pe toți, pentru a nu te mai simți așa fricoasă. Roagă-te la Dumnezeu, mergi la doctorul de familie și cere o consultare la psiholog, nu-ți fie rușine, nu va afla nimeni că ai mers acolo.

Încă ceva. Cel mai important lucru din viața ta, este că de acum să te îndepărtezi de animalul acesta viclean. Care, ca să scăpe de probleme va încerca să vină la tine să spună că îi pare rău, dacă te lași prostită, vei avea o viață plină de suferință alături de el, neștiind că există o mulțime de băieți mai frumoși ca el, mai buni la suflet și tu fix pe cel mai fraier l-ai ales. Nu este normal să fii lovită și nu trebuie să fii iertătoare cu indivizii de genul. Astfel blochează-l peste tot și nu te lăsa prinsă în capcanele pe care va urma să ți le trimită el sau chiar va pune pe alții să îți scrie.

Fii deșteaptă, fii curajoasă, fii puternică! Habar nu ai câtă putere ai dar nu o folosești. Fii fericită, treci peste, vei reuși!

| qathaliyn a răspuns:

Ai depus plângere?