| Ady9658 a întrebat:

Pot profesorii sa oblige elevii sa porneasca camerele web la orele online?

62 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

E suficient si sa scrii prezent in chat chiar

de fapt din muuulte motive obiective nici macar nu ar trebui facuta prezenta

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mi se pare absout stupid sa invoci viata privata intr-un spatiu public unde desfasori o activitate publica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am zis sa-ti raspuns prin jurisprudenta cedo fiindca ai zis de supravegherea video la scoala. daca era prezent fizic la scoala si era supravegheat video i se incalca viata privata
cu atat mai mult e vorba de viata lui privata cand e vorba de locuinta personala si nu de un spatiu public si cu atat mai mult ii e incalcata

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns:

Daca legea nu e pe placul vostru vorbiti cu cei care au dat-o, nu cu mine, ca eu doar i-am dat un copy paste.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi la facultate asa faceam la toate disciplinele. Scriam fiecare in parte "prezent/a" intr-un chat de pe platforma facultatii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare cate mii de scoli au supraveghere video? multe mii zis eu. Ar trebui scoase camerele?

Eu zis si la trezorerie sau la banci sa se scoata camerele de luat vederi sa nu se simta violati cei care lucreaza acolo.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Dar de ce te deranjeaza atat de tare ca nu suntem obligati sa ne aratam pe video? Mare chestie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ar trebui camerele sa nu filmeze la ore, ci doar unde situatia o impune, ca alea sunt montate acolo pentru examene, nu pentru supravegherea orelor.
nu vad nicio legatura cu banca. Toate drepturile, deci evident si dreptul la viata privata, pot fi limitate daca situatia o impune, una e banca, una e scoala. Care ar fi motivul pentru care e nevoie de camere la ore?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru protectia elevului si a profesorului.
nu ai auzit de cazuri de violenta la ore?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De limitare scrie si aici fix la ultima propozitie:
44. Turning to the present case, the Court notes that university amphitheatres are the workplaces of teachers. It is where they not only teach students, but also interact with them, thus developing mutual relations and constructing their social identity. It has already been held that covert video surveillance of an employee at his or her workplace must be considered, as such, as a considerable intrusion into the employee’s private life. It entails the recorded and reproducible documentation of a person’s conduct at his or her workplace, which the employee, being obliged under the employment contract to perform the work in that place, cannot evade (see Köpke v. Germany (dec.), no. 420/07, 5 October 2010). There is no reason for the Court to depart from that finding even where it concerns cases of non‑covert video surveillance of an employee at his or her workplace. Furthermore, the Court has also held that even where the employer’s regulations in respect of the employees’ private social life in the workplace are restrictive they cannot reduce it to zero. Respect for private life continues to exist, even if it might be restricted in so far as necessary

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Nu ma deranjeaza ca nu sunteti obligati. Sunt doar curios de ce aversiunea asta? Nu vad alt motiv decat sa puteti da o mica teapa orei. Chiar nu vad alt motiv.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Pai in clasa profesorii pot agresa elevii, de aceea e nevoie de camere video.

Cand facem totul online, profesorii nu ne pot agresa deci nu e nevoie de camere video.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.independent.co.uk/......28951.html

sa cumpere orban niste aparate de astea si sa dea fiecarui elev acasa ca sa vada profu

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Deci la scoala nu te simteai violat?

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Nu. Si oricum la scoala aveam o camera in coltul clasei fara microfon si care probabil inregistra cu 240p.
La liceu nici pe aia nu am mai avut-o. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Ok, deci aveam dreptate. La scoala era ok sa va inregistreze cineva, nu doar sa va vada la fata, dar sa dai video la orele online nu e ok pentru ca... vrei sa freci menta in realitate

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

La scoala este nevoie de camere video pentru ca politia sa primeasca dovezi daca un prof agreseaza un elev sau daca cineva intra in clasa si fura ceva.
Camerele alea nu sunt puse in clase ca sa verifice profu cine i-a copiat la testul initial sau la teza la romana.

Cand faci orele online nu te mai poate agresa nimeni, nu mai poate niciun coleg sa iti fure de prin geanta. Deci nu este nevoie de camere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, profesorii nu pot obliga elevii sa porneasca camerele web.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Pe scurt cand esti la scoala oricum esti acolo si te vede profesorul asa ca nu iti mai pasa de nimic, camere video, violarea vietii privat etc

Acasa unde poti freca menta si face ce vrei te deranjeaza.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Profesorii pot cere elevii sa deschida camera web, dar nu ii pot obliga. Problema este ca exista profi care spun elevilor ca daca nu deschid camera ii dau afara de pe chat/zoom, deci nu le cer ci ii obliga. Si asta e ilegal pentru ca 1. incalca dreptul la imagine si 2. nu au voie sa te dea afara de la ora.
Aia e problema, cand obliga elevii. Nu ca nu pot sa frece menta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Si la scoala daca nu veneai primeai absent.
Practic de obligau sa vii la scoala si sa te filmeze camerele de la scoala.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

La scoala online se face prezenta pe chat, sau prin microfon. Odata ce am scris/spus "prezent" inseamna ca sunt prezent. Ca la scoala obisnuita, se striga catalogul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Si la scoala obisnuita puteai spune prezent de dupa usa, de pe hol, fara sa te vada. Faceai la fel?

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Nu, ca de pe hol nu ma aud bine.
Scoala online nu este si nici nu poate sa fie la fel cu aia obisnuita. Se merge pe incredere. Hate the game, not the player.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Ok deci am concluzionat. Camera web inchisa ca se merge pe incredere si tu poti face ce vrei.

Si sincer acum, elevi nu trebuie musai sa fie supravegheati. Putem sa avem incredere in ei si fara sa ii monitorizam permanent.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Lol, da, incredere. Cand ei se dau cu fundul de pamant ca nu vor webcam.