| caty201232123 a întrebat:

TPU am si eu o intrebare, camerele sunt obligatorii la orele online? Ca ma pune profa sa deschid camera

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Eu stiam ca nu sunt obligatorii, insa profesorul are posibilitatea de a-si desfasura ora dupa propriul plan. Astfel, daca profesoara ta vrea sa aveti camerele pornite, atunci nu prea aveti ce sa faceti. Impreuna cu parintii tai puteti vorbi cu diriginta sa gasiti o solutie.
Ideea e ca multi elevi nu sunt deloc atenti daca au camerele oprite, iar profesorul nu are parte de feedback, nu are cum sa stie daca voi ati inteles sau nu ce a predat. Stiu, poate fi incomod sa te vezi pe ecran.
Poti citi mai multe aici: https://www.edupedu.ro/......-la-orele/

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu este obligatoriu, însă este indicat. Totuși este obligatoriu să fii activă la oră. Dacă ești numită de către profesor de 3 ori și nu răspunzi prin voce sau prin text, este obligația profesorului să te treacă absentă.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Culmea metodicii: sa faci ore online cu camerele inchise.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu sunt obligatorii. Prezenta se poate confirma prin microfon sau scris. Casa ta e un loc privat. In plus, e ilegal ca profesorul sa puna absent pe cineva care e prezent la ora.

| goguPatent a răspuns:

Intrebarea asta e pusa deja zilnic de cei care vor sa frece menta la orele online?

| caty201232123 explică (pentru goguPatent):

Nu dar ma tot contrazic cu diriga asa ca da ca puteti sa dati raspunsuri ok sincer am 10 pe linie de ce as strica media?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru caty201232123):

Eu daca as fi in locul profesorilor te-as lasa sa faci ce vrei, dar te-as pune absent de la ore. Iar consecintele stii care sunt.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru goguPatent):

Si crezi ca in clasa nu se poate freca menta? laughing

| goguPatent a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Una e sa freci menta uitându-te pe pereți, alta e sa te joci pe calc, telefon