| Ady9658 a întrebat:

Pot profesorii sa oblige elevii sa porneasca camerele web la orele online?

62 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profesorul nu poate obliga elevul la aceasta, in schimb il poate pune absent.

| Ady9658 explică (pentru Ioandelasal):

E impus de lege faptul ca poate fi pus absent? Sau e doar o nascocire a profesorilor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ady9658):

Asa retin ca am citit, cred ca intr-un ordin al MEC.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand erai la scoala nu erai obligat sa iti arati mecla?

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Chipul, nu mecla.
Si e ilegal. Nu poti obliga un om sa se arate pe camera, nu e acelasi lucru cu prezenta la clasa.

Are cineva un link cu legea respectiva?

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Stii ca e ilegal dar nu stii legea?

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Stiu legea, dar nu am screenshot sa va arat si voua. Stiu pentru ca a mai fost o discutie pe subiectul asta.

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Zi asa in mare cum suna, despre ce e vorba. cautam noi

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

În jurisprudența CEDO dreptul la imagine este ocomponentă adreptului la respectarea vieții private, reglementat de art. 8 din Convenție ce are ca scop protejarea identității persoanei, asferei vieții sale intime, arelațiilor sale personale, alibertății sexuale (a se vedea C. Bîrsan, Convenția europeană adrepturilor omului, p. 612).
Avand dreptul la propria imagine, nu esti obligat sa pornesti camera.Profesorul nu are voie sa te oblige sa faci asta, fara acordul tau imaginea ta atat video cat si fizica nu poate fi reprodusa, inregistrata in nici un fel.
Se pot aplica masuri legale.
"Sa te scoata de pe video" ROFUIP Art.198 (2)
"in unitatile de invatamant sunt interzise masurile care pot limita accesul la educatie cum ar fi [...] interzicerea participarii la cursuri."
ROFUIP Art.40 (4)
"[Personalului] ii este interzis [...] sa afecteze imaginea publica a copilului/elevului, viata intima. privata si familia acestuia]
Statutul elevului Art.6 (2)
"Elevii au dreptul la respectarea imaginii, demnitatii si personalitatii proprii."
Si prezenta la ora nu se face prin camera web, in momentul in care se striga catalogul este destul sa raspunzi cu voice pentru a ti se remarca prezenta.

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Si cand erai fizic la scoala nu era viata ta privata corect?
Acolo nu conta ca esti filmat de camerele de supraveghere nu?

Logica ca e interzis sa fie folosit imaginile alea in alt scopuri dar deja vorbim de alte lucruri nu de prezenta la ore.

Si totusi de ce incrancenarea asta anti eductie? Va e asa de greu sa invatati?

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Nu am dat eu legea asta. Intreaba-i pe cei care au dat-o. laughing

Eu nu sunt contra educatiei. Camera web nu are legatura cu educatia.

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Interpretarea legilor la viata privata nu vad sa aiba nicio legatura cu prezenta la ore. Camera web are mare legatura cu educatia. Daca voi nu ati vrea sa frecati menta la laptop in loc sa fiti supravegheati nu ati mai fi asa aprinsi.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Sa fim supravegheati? Da de unde pana unde? Am mai scris si repet: prezenta la ora nu se face prin camera web, in momentul in care se striga catalogul este destul sa raspunzi cu voice pentru a ti se remarca prezenta.
Este arhisuficient.
Nu am interpretat nimic. Legea e lege. Nu poti obliga un om sa porneasca camera web, deoarece este ilegal. Si nu o spun eu, o spune legea.

Eu sunt la facultate si cat timp am studiat online nu ne-a cerut niciun profesor niciodata sa pornim camera web si sa ne aratam fata. Daca la facultate se respecta legile si dreptul oamenilor la viata privata, la liceu si la scoala de ce sa nu se respecte?

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Intreb inca odata cand erai prezent fizic la scoala nu ti se incalca dreptul la viata privata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Acolo nu conta ca esti filmat de camerele de supraveghere nu?

Antovic si mirkovic contra Muntenegru

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu doar l-am intrebat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

E suficient si sa scrii prezent in chat chiar

de fapt din muuulte motive obiective nici macar nu ar trebui facuta prezenta

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mi se pare absout stupid sa invoci viata privata intr-un spatiu public unde desfasori o activitate publica

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am zis sa-ti raspuns prin jurisprudenta cedo fiindca ai zis de supravegherea video la scoala. daca era prezent fizic la scoala si era supravegheat video i se incalca viata privata
cu atat mai mult e vorba de viata lui privata cand e vorba de locuinta personala si nu de un spatiu public si cu atat mai mult ii e incalcata

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi la facultate asa faceam la toate disciplinele. Scriam fiecare in parte "prezent/a" intr-un chat de pe platforma facultatii.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare cate mii de scoli au supraveghere video? multe mii zis eu. Ar trebui scoase camerele?

Eu zis si la trezorerie sau la banci sa se scoata camerele de luat vederi sa nu se simta violati cei care lucreaza acolo.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Dar de ce te deranjeaza atat de tare ca nu suntem obligati sa ne aratam pe video? Mare chestie

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ar trebui camerele sa nu filmeze la ore, ci doar unde situatia o impune, ca alea sunt montate acolo pentru examene, nu pentru supravegherea orelor.
nu vad nicio legatura cu banca. Toate drepturile, deci evident si dreptul la viata privata, pot fi limitate daca situatia o impune, una e banca, una e scoala. Care ar fi motivul pentru care e nevoie de camere la ore?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru protectia elevului si a profesorului.
nu ai auzit de cazuri de violenta la ore?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De limitare scrie si aici fix la ultima propozitie:
44. Turning to the present case, the Court notes that university amphitheatres are the workplaces of teachers. It is where they not only teach students, but also interact with them, thus developing mutual relations and constructing their social identity. It has already been held that covert video surveillance of an employee at his or her workplace must be considered, as such, as a considerable intrusion into the employee’s private life. It entails the recorded and reproducible documentation of a person’s conduct at his or her workplace, which the employee, being obliged under the employment contract to perform the work in that place, cannot evade (see Köpke v. Germany (dec.), no. 420/07, 5 October 2010). There is no reason for the Court to depart from that finding even where it concerns cases of non‑covert video surveillance of an employee at his or her workplace. Furthermore, the Court has also held that even where the employer’s regulations in respect of the employees’ private social life in the workplace are restrictive they cannot reduce it to zero. Respect for private life continues to exist, even if it might be restricted in so far as necessary

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Nu ma deranjeaza ca nu sunteti obligati. Sunt doar curios de ce aversiunea asta? Nu vad alt motiv decat sa puteti da o mica teapa orei. Chiar nu vad alt motiv.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Pai in clasa profesorii pot agresa elevii, de aceea e nevoie de camere video.

Cand facem totul online, profesorii nu ne pot agresa deci nu e nevoie de camere video.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.independent.co.uk/......28951.html

sa cumpere orban niste aparate de astea si sa dea fiecarui elev acasa ca sa vada profu

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Deci la scoala nu te simteai violat?

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Nu. Si oricum la scoala aveam o camera in coltul clasei fara microfon si care probabil inregistra cu 240p.
La liceu nici pe aia nu am mai avut-o. laughing

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Ok, deci aveam dreptate. La scoala era ok sa va inregistreze cineva, nu doar sa va vada la fata, dar sa dai video la orele online nu e ok pentru ca... vrei sa freci menta in realitate

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

La scoala este nevoie de camere video pentru ca politia sa primeasca dovezi daca un prof agreseaza un elev sau daca cineva intra in clasa si fura ceva.
Camerele alea nu sunt puse in clase ca sa verifice profu cine i-a copiat la testul initial sau la teza la romana.

Cand faci orele online nu te mai poate agresa nimeni, nu mai poate niciun coleg sa iti fure de prin geanta. Deci nu este nevoie de camere.

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Pe scurt cand esti la scoala oricum esti acolo si te vede profesorul asa ca nu iti mai pasa de nimic, camere video, violarea vietii privat etc

Acasa unde poti freca menta si face ce vrei te deranjeaza.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Profesorii pot cere elevii sa deschida camera web, dar nu ii pot obliga. Problema este ca exista profi care spun elevilor ca daca nu deschid camera ii dau afara de pe chat/zoom, deci nu le cer ci ii obliga. Si asta e ilegal pentru ca 1. incalca dreptul la imagine si 2. nu au voie sa te dea afara de la ora.
Aia e problema, cand obliga elevii. Nu ca nu pot sa frece menta.

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Si la scoala daca nu veneai primeai absent.
Practic de obligau sa vii la scoala si sa te filmeze camerele de la scoala.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

La scoala online se face prezenta pe chat, sau prin microfon. Odata ce am scris/spus "prezent" inseamna ca sunt prezent. Ca la scoala obisnuita, se striga catalogul.

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Si la scoala obisnuita puteai spune prezent de dupa usa, de pe hol, fara sa te vada. Faceai la fel?

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru suntserios):

Nu, ca de pe hol nu ma aud bine.
Scoala online nu este si nici nu poate sa fie la fel cu aia obisnuita. Se merge pe incredere. Hate the game, not the player.

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Ok deci am concluzionat. Camera web inchisa ca se merge pe incredere si tu poti face ce vrei.

Si sincer acum, elevi nu trebuie musai sa fie supravegheati. Putem sa avem incredere in ei si fara sa ii monitorizam permanent.

| suntserios a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Lol, da, incredere. Cand ei se dau cu fundul de pamant ca nu vor webcam.

| anon85 a răspuns (pentru suntserios):

Ok boomer

| sierra1 a răspuns:

Zice ministerul că: elevii vor avea obligația de a se conecta la
comunicarea online în forma solicitată de către cadrul didactic

totuși, de ce nu te-ai conecta (ne obligat) cu imagine - a nu o face, ar fi similar cu a sta in clasă, prezent dar tupilat sub bancă. Ce original!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur. Nu iti convine sau? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au voie sa va ceara asa ceva, e ilegal.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform carei legi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Nu stau sa o caut acum. Dar e ilegal deoarece incalca dreptul studentului la imagine, viata privata etc. Ceva de genul.

Nu mai comparati clasa cu online-ul ca nu e acelasi lucru. Nu poti obliga un om sa se arate pe video daca nu vrea.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, de ce nu ar fi acelasi lucru? E ora de clasa, trebuie sa fii prezent fizic. Mna acum poate ai dreptate ca e vreo lege. Daca e sigur o gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar nu
si clar nu nici sa te puna absent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, profesorii nu pot obliga elevii sa porneasca camerele web.

| 1231242 a răspuns:

Vrei sa faci ca un amic sex la ore? sau ce?

| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu te poate obliga dar te poate sancționa, i se poate pune pata pe tine sa te asculte mai mult, sa iti pună note proaste.
Absență nu cred ca iti poate pune atat timp cat ai macar microfonul activat.

| PsyhoChild a răspuns:

Suntem obligați de lege să participam la ora, asta însemnând să raspundem când suntem intrebati și să avem microfon și camera. Nu toți iti cer să deschizi camera, dar daca iti zice să o faci ce nu

| împreunăfacembine a răspuns:

Cred că asta e o necesitate. Mai ales după ce o mulțime de elevi intrau la ore și părăseau încăperea sau nu erau atenți. Asa cu camera barem porfesorul poate fi sigur ca ai fost acolo când ți a explicat ce ai de făcut iar mai departe e problema ta cum te descurci

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns:

Prezenta la clasa se facea cateva minute la inceputul orei si fiecare elev striga "prezent" cand ii venea randul la catalog.

In mod normal acum ar trebui sa faca prezenta tot asa: cateva minute la inceputul orei in care fiecare elev porneste microfonul ca sa strige "prezent", cand ii vine randul, si dupa il opreste la loc. E arhisuficient.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns:

Daca legea nu e pe placul vostru vorbiti cu cei care au dat-o, nu cu mine, ca eu doar i-am dat un copy paste.

| Mortimer2020 a răspuns:

Nu au dreptul dar asa fac toti si daca nu deschizi=absent

| DaNNNy123456 a răspuns:

Nu, dar iti pot pune absenta.

| ANDREIMG2837 a răspuns:

Suntem în România.Asta se întâmplă :```Reguli:```

-toti au camerele video pornite (ON);
-toti va inchideti microfoanele (OFF), mai putin cand raspundeti;
-raspundeti cand sunteti solicitati;
-caiete prezente, creion, trusa de geometrie, guma de sters. Facem _geometrie_
-fără filmări/postari pe Instagram/TiK Tok in timp real sau alte retele de socializare (atentie amatorilor, care deja au făcut-o vineri). Daca nu te scoate afara din apel și îți pune apsență sau te asculta