| SatanicBear a întrebat:

Pot renunta la cetatenia romana chiar daca sunt nascut aici?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate renunta, in anumite conditii, conform L.21/1991, rep. in 2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.27.Pentru motive temeinice se poate aproba renunţarea la cetăţenia română persoanei care a împlinit vârsta de 18 ani şi care:
  a) nu este învinuită sau inculpată într-o cauză penală ori nu are de executat o pedeapsă penală;
  b) nu este urmărită pentru debite către stat, persoane fizice sau juridice din ţară sau, având astfel de debite, le achită ori prezintă garanţii corespunzătoare pentru achitarea lor;
  c) a dobândit ori a solicitat şi are asigurarea că va dobândi o altă cetăţenie."

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

Da, dar trebuie sa ai si alta cetatenie.