| Daniel26 a întrebat:

Daca un cetatean roman se stabileste in alta tara si renunta la cetatenia romana, mai poate beneficia de pensie din Romania pentru anii lucrati aici?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate beneficia.

| Daniel26 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Numai bine!

| Jasonn99 a răspuns:

Chiar dacă aţi lucrat în mai multe ţări, cererea de pensionare se depune în ţara în care locuiţi, cu excepţia cazului în care nu aţi lucrat niciodată acolo. Dacă vă aflaţi în această situaţie, va trebui să depuneţi cererea în ţara în care aţi lucrat ultima dată.

Pensia dumneavoastră va fi calculată pe baza dosarului de asigurat din fiecare ţară: suma pe care o veţi primi din partea fiecărui stat va corespunde perioadei în care aţi beneficiat de asigurare în statul respectiv.