| Dalmore a întrebat:

E greu sa renunti la cetatenia romana?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,eu incerc dar nu-mi iese

| RAY a răspuns (pentru RAY):

În românia, nu știu dacă și în restul țărilor din UE/ONU, nu poți renunța la cetățenia română decât dacă, citez, prezintă motive temeinice pentru renunţare și, ce e mai important

dovada deţinerii cetăţeniei altui stat (paşaport) sau a promisiunii de acordare a cetăţeniei de către autorităţile statului respectiv (sub forma unei adeverinţe, care va trebui să fie apostilată/supralegalizată de autorităţile acelui stat, în conformitate cu legislaţia locală şi convenţiile internaţionale aplicabile), a cărei copie şi traducere vor fi legalizate de ambasadă sau consulat

Și, mulțumită domnului William Brânză, fost deputat PDL, nu i-ar muri mulți înainte, taxa de renunțare la cetățenie este de 2000 de euro. Domnul Brânză a decis să ceară parlamentului să o mărească, de la 600, pentru că era prea ieftină.

Ca idee, taxa pentru obținerea cetățeniei române este de 60 de euro.

Prin urmare, dacă vreți să scăpați de încorporare prin renunțarea la cetățenia română, va trebui să vă găsiți o bulgăroaică fără fițe, care să vă ia de bărbat și să vă dea cetățenia statului castravecikătă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu foarte

https://www.mae.ro/node/1449

| Bondarel99 a răspuns:

Pai dacă doar pe aia o ai, nu prea ai cum.

| Doja a răspuns (pentru Bondarel99):

Exista apatrizi.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Doja):

"dovada deţinerii cetăţeniei altui stat (paşaport) sau a promisiunii de acordare a cetăţeniei de către autorităţile statului respectiv (sub forma unei adeverinţe, care va trebui să fie apostilată/supralegalizată de autorităţile acelui stat, în conformitate cu legislaţia locală şi convenţiile internaţionale aplicabile), a cărei copie şi traducere vor fi legalizate de ambasadă sau consulat;"

Ma îndoiesc ca ea are așa ceva. Și dacă nu ai așa ceva, nu se poate.

| Mosotti a răspuns (pentru Doja):

La noi nu poti renunta daca nu aduci dovada ca ai o alta sau ca o vei lua pe acea alta! Deci nu ai cum sa fi apatrid, poate la altii merge sa renunte fara sa aiba alta, dar aia e o idiotenie tembelica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere daca vrei sa renunti la cetatenie si sa platesti o taxa. Apoi astepti raspunsul care poate fi favorabil sau nefavorabil.