| PresecanAndrei a întrebat:

Pot sa ies din tara dacă sunt minor fara un însoțitor? Este vorba de Germania. Chiar dacă am toate actele necesare

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Da, sunt multi minori care calatoresc singuri, ii duce cineva la aeroport si la destinatie ii asteapta altcineva. Nu stiu exact care e procedura, probabil trebuie procura sau ceva de genul dar poate iti raspunde domnul ioandelasal.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din Romania poti iesi doar insotit de parinti sau de un alt insotitor major daca parintii dau o declaratie notariala in acest sens si tu ai actele necesare (dupa caz carte de identitate, pasaport, etc).
Din Germania te poti intoarce in Romania si neinsotit.

| Donsavas a răspuns:

Poti iesi singur, dar doar ilegal.