| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa ma angajez la o noua firma in conditiile in care sunt insarcinata in luna a 7-a? Am lucrat un an jumatate la o alta firma dar aceasta se va inchide in octombrie si am nevoie de continuitate la o alta firma pe care am si gasit-o. Intrebarea corecta este: mai beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului(cei doi ani) daca ma angajez la o alta firma atat de tarziu? Pt primirea indemnizatiei au nevoie de o adeverinta de la locul de munca pe ultimele 12 luni din care sa rezulte ce venituri am avut, dar cum se impart cele 12 luni daca la vechiul job evident am lucrat un an jumatate dar la firma noua o sa am doar o luna sau doua vechime?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa te angajezi, daca te angajeaza si, daca nu ai intrerupere, vei beneficia de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului. De altfel, daca firma actuala se inchide, vei beneficia de somaj si acesta constituie perioada luata in calcul, conform OUG 111/2010, citez:
"(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) au beneficiat de indemnizaţie de şomaj, stabilită conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în condiţiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;"
Se va face media veniturilor pe ultimele 12 luni, nu are importanta ca in aceste ultime 12 luni ai lucrat la una, doua sau mai multe firme, vei duce adeverinta de la fiecare firma.