| mihaela8 a întrebat:

Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste indemnizatia pentru cresterea copilului. Specific faptul ca am lucrat pana anul trecut in aprilie la o firma, dupa care mi-am dat demisia si in luna iulie mi-am infiintat o societate. Angajarea mi-am facut-o la firma in luna octombrie. Nu pot sa spun ca firma merge destul de bine, dar sunt nevoita ca in fiecare luna sa-mi platesc impozitul care mi se pare destul de mare atunci cand nu am bani si de aceea, pana imi voi gasi un loc de munca as vrea sa-mi depun actele pentru somaj. Intentionez ca la anul sa raman insarcinata, va rog sa-mi spuneti de ce indemnizatie mai beneficiez in aceste cazuri? Va multumesc anticipat! Astept raspunsul dvs. cu mare inteles!

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj, trebuie sa indeplinesti conditiile cerute de Legea nr. 76/2002.
Perioada pentru care vei putea beneficia de indemnizatie de somaj, se calculeaza in functie de stagiul de cotizare si este de:
- 6 luni, daca ai un stagiu de cotizare de pana la 5 ani, dar nu mai putin de 1 an;
- 9 luni, daca stagiul de cotizare este cuprins intre 5 si 10 ani;
- 12 luni, daca stagiul de cotizare mai mare de 10 ani.
In legatura cu indemnizatia pentru cresterea copilului, pot sa-ti spun ca vei putea sa beneficiezi de ea daca doar daca obtii venituri in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului (la calcularea perioadei respective intra si somajul).

| doinisor a răspuns:

Daca ai firma nu poti lua somaj doar daca inchizi firma asta daca firma este pe numele tau si pentru copil trebuie sa ai 12 luni fara intrerupere in munca

| andyman a răspuns:

Simplu... daca vei figura ca iti paltesti darile catre stat vei figura si pe viitor in lista lor de mamica si vei putea primi indemnizatia necesara... altfel nu se pune problema... trebuie saai continuitate cu platile catre stat... altfel pierzi tot

| mihaela8 explică:

Mda...multumesc pentru raspuns...