| Anamaria23737 a întrebat:

Buna! In Iunie împlinesc 18 ani și as vrea sa dau mai repede la scoala de șoferi. Știe cineva dacă ma înscriu acum dacă pot da examenul și sala tot acum sau când împlinesc 18 ani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La scoala de conducere te poti inscrie cu maximum 3 luni inainte de a implini varsta de 18 ani (banuiesc ca este vorba de categoria B) dar examinarea se poate sustine numai dupa ce implinesti 18 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Oi vrea tu dar este imposibil!
Legea nu permite sa sustii examenul de sala, decat dupa implinirea varstei de 18 ani.

Poti incepe isa faci ore de legislatie si de conducere doar cu 3 luni inainte de a implini 18 ani, dar toate examenele auto se sustin DUPA implinirea varstei de 18 ani.

In 2-3 luni dupa ce implinesti 18 ani, vei putea avea carnetul in mana, fiindca este vara si va fi extrem de aglomerat la programari de examene.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Examenele le dai doar dupa ce implinesti 18 ani