| BenjaminFranklin a întrebat:

Pot studia la facultate daca nu cunosc maghiara? In cadrul UBB sunt cateva facultati unde se preda in limba maghiara. De exemplu, eu vreau sa studiez Teologia Reformata (fiecare cu ce ii place), dar limba de predare e in maghiara. Nu sunt sigur de acest lucru, totusi citind pe internet am observat ca Fac Romano-Catolica si aceasta au predare in maghiara. Uitandu-ma pe site am observat ca se specifica in maghiara, dar inseamna acest lucru un exclusivism categoric? Eu imi doresc mult sa studiez RT si nu ma intereseaza daca e in maghiara sau nu. Nu ma deranjeaza daca toti colegii mei ar fi maghiari sau nu. Astfel de lucruri nu ma deranjeaza. Vreau doar sa stiu daca pot fi primit in cadrul facultatii si sa studiez, chiar daca as fi izolat. Oricum, nu sunt multi care studiaza: 35. Credeti ca am vreo sansa sa pot fi primit si asa? Pot sa ma descurc chiar daca nu cunosc maghiara, ideea e sa ma inteleg cu profesorii. Predarea in maghiara ar fi, sa zicem, neplacuta, dar poate pot aranja ceva cu profesorii? Pana la urma ma folosesc de limbile pe care le stiu ca sa vorbesc. Pot sa discut cu ei in franceza sau engleza si de ce nu, romana. Ce puteti sa imi ziceti? Eu le-am scris azi un email, sper sa imi raspunda. Exista vreo sansa pentru mine?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Nu exista ce vrei tu! Este PREDARE in limba maghiara. Examenele vor fi in maghiara!
Ai auzit tu ceva dar nu se aplica in Romania... In Germania un copil care este imigrant va fi inscris in clasa corespunzatoare varstei lui chiar daca nu are habar de germana! Bineinteles ca asta paralizeaza activitatea intregii clase dar deh! sunt mai bronzati si li se permite aproape orice.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa discuti cu profesorii in romana ca o stiu dar nu te vor primi decat daca stii maghiara. E conditie la admitere. Suna la ei si intreaba: http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/teologie_reformata/