Întrebare recomandată | AlexMrs a întrebat:

Pot vota din alt judet?

Răspuns Câştigător
| ElectroAngel a răspuns:

Daca esti din judetul respectiv da, daca nu trebuie sa te duci in judetu in care ai buletinu facut

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula este ca poti vota numai la sectia de votare la care esti arondat, din localitatea de domiciliu.
In alta localitate, indiferent ca este in judetul tau sau in alt judet, poti vota doar daca ai resedinta acolo si esti trecut in lista electorala permanenta din acea localitate.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu poți vota din alt județ, decât acolo unde ai adresa pe cartea de identitate.
Mergi la vot.
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Nu! Noua lege spune ca poti vota numai la sectia de votare la care esti arondat, din localitatea de domiciliu.

| michelia a răspuns:

Nu, se poate vota doar unde ai domiciliul.

http://www.evz.ro/......14757.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa au zis ai mei. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci parte din judetul respectiv, sigur ca da. Daca nu faci nu, nu este legal.

| CannbalCorpse a răspuns:

Da poti, exista urme speciale de votare!

| Flaviucu a răspuns:

Da, chiar si din alta tara.

| PotatoMustDie a răspuns:

Nu, deoarece astia se uita pe buletin din ce localitate esti si vad ca nu esti de acolo.

| SăȘtiCăMereu a răspuns:

Poate ca daca spui la cineva de acolo o sa puna votul pentru judetul respectiv

| Ady2098 a răspuns:

Nu

| Dangerfull a răspuns:

Normal ca poti eu am votata din Cluj si sunt din Iasi, nu trebuie decat sa faci la fel ca in judetul tau.Bafta la Vot. Funda.

| Klau97 a răspuns:

Da poti vota de ori unde chiar si din strainatate. Funda!

| IntrebarileMele111 a răspuns:

Poti vota si din alt continent

| biancadinu99 a răspuns:

Sigur! tongue

| Volibear a răspuns:

Da se poate

| EduardVikingul a răspuns:

Da, dar numai din Covasna. Indiferent de unde esti poti sa votezi in Covasna.

Sursa: Regulile referendumului de pe http://3dy.ro

| Snaky12 a răspuns:

Poti vota din orasul in care ai facut buletinul.

| 90AnnaLove89 a răspuns:

Da!

| gaby619 a răspuns:

NU, nu poti vota din alt judet. pentru ca fiecare judet e impartit in colegi care au digeriti candidati
ex: judetul gorj are 6 colegi. din colegiul 5 fac parte tg jiu si inca doua sate. la acest colegiu candideaza un senator si inca cineva ca sa reprezinte acest colegiu. iar daca tu de exemplu esti in Bucuresti aclolo sunt alte colegi si nu au buletine de vot pentru altii care apartin altui judet
sper ca te-am lamurie
funda?

| G34n1n4 a răspuns:

Da sigur

| Radu_Costin_1905 a răspuns:

Trebuie sa votezi la sectia de votare de care apartii cu adresa din buletin.