Stefan
| Stefan a întrebat:

Poti sa faci politica fara sa spui minciuni? Credeti ca, daca spui adevarul, in campania electorala la alegatori ai sanse sa fii ales?

Răspuns Câştigător
| paul0013 a răspuns:

Nu prea ai sanse.adica cei care vin la conducere ei stiu ce o sa faca si ce o sa poata face dar pentru a fi votati trebuie sa spune ca vor face nu stiu ce .........sa fim seriosi cati dintre cei alesi au facut tot ce au spus inainte?

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In niciun caz. Se gasesc intotdeauna suficienti alegatori destul de tampiti incat sa creada toate gogoritele de campanie si sa aleaga pe autori.
Adevarul, la nivel politic, e o chestie pe care toata lumea o stie, dar nimeni nu vrea s-o auda. Niciodata nu va fi ales un om (ca, daca spune adevarul, nu pot sa-l numesc politician) care va infatisa lucrurile in adevarata lor lumina, fara ambalaje sclipitoare si funda roz.
Iar masa enorma de asa-zisi oameni care nu voteaza pe motiv ca "n-au cu cine" nu face altceva decat sa dea apa la moara politicienilor care isi construiesc campaniile electorale pentru un electorat naiv si usor de imbrobodit. Iar acest electorat voteaza, deci...conteaza.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca in politica chiar sa vrei nu poti face tot ce iti propui, nu te lasa "haita".

| alexdop21 a răspuns:

Niciodata, pentru ca adevarul doare, si e dur.

| oz a răspuns:

Frate...multi poate intra cu ganduri bune... dar sistemul actual ii "inghite". La fel este si cu dopajul...esti tu curat... dar nu castigi niciodata.In politica e clar...invingatorul ia tot (cascavalul)

| canarita a răspuns:

In politica spui numai minciuni...inainte le spui ca sa fii ales, dupa, ca sa te scoti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevar in politica stefane? e ca atunci cabd un calugar care-l vedea pe diavol, era dus la ospiciu in lanturi.sluga satanei ii spune; intunecimea ta asta putea sa te vada! ei da si? l-a crezut cineva? in politica trebuie sa minti asa cum respiri.