| Frozencorn22 a întrebat:

Poți trece granița în Republica Moldova cu buletinul de 14 ani dacă ai 18 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti trece cu buletinul, doar cu cartea de identitate si precis n-ai BI ci CI.
Poti trece cu orice CI, totul este sa fie in termen de valabilitate. Daca esti minor ai nevoie si de acordul parintilor, expimat intr-o declaratie notariala autentica si insotitor major, daca nu mergi cu parintii.

| Frozencorn22 explică (pentru Ioandelasal):

Am 18 ani, iar buletinul îmi expiră în noiembrie la 19 ani. Se poate trece cu buletin de 14 chiar daca nu e expirat?

| Lioana a răspuns (pentru Frozencorn22):

Ioandelasal ti-a spus ca poti daca nu e expirat. Dar nu-i mai spune buletin pentru ca la 18 ani nu poti sa ai buletin. Buletine de identitate s-au emis in perioada 1949 - 2003. Din 2003 actele de identitate emise se numesc Carti de Identitate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Frozencorn22):

Ti-am spus ca poti trece daca CI este in termen de valabilitate si la tine este, asa ca poti trece.