| Lovelypeaches100 a întrebat:

Poti trimite cuiva o scrisoare fara sa specifici strada/ numarul? Adica eu stiu orasul in care sta aceasta persoana dar nu si strada. Am numele complet si numarul de telefon al acesteia, o pot suna cei de la posta sa mearga sa ridice coletul? Cum se procedeaza? ajutor?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Posta romana nu suna destinatarul; ba inca scrisoarea iti va fi trimisa inapoi acasa.
Doar posta privata (ex: Fan Curier) va suna destinatarul cand ajunge in localitatea acestuia. Trebuie deci sa contactezi posta privata si sa le spui la telefon toate aceste detalii. Chiar si cu adresa exacta, daca destinatarul nu raspunde la telefon, plicul/coletul se va intoarce inapoi la tine (posta privata tine plicul/coletul aproximativ 10 zile, timp in care cauta sa contacteze destinatarul); iar banii care ai platit posta nu ti se vor returna.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suni persoana, ii ceri adresa exacta, trimiti coletul prin curier rapid si specifici si numarul de telefon de contact.
Astfel, persoana va fi instiintata cand primeste coletul.

| Dintrebare a răspuns:

Poti sa trimiti scrisoarea prin curier rapid, iar persoana careia i-o trimiti o poate ridica de la sediul curierului. Si prin posta romana se poate trimite in format post restant.