| SmallStep a întrebat:

Preavizul de o luna (pe luni, nu pe zile) la incetarea contractului de munca la cererea angajatului, fara alte mentiuni in contract, se calculeaza pe zile lucratoare sau calendaristice?
Va multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca in contractul individual de munca este scris preaviz de o luna, avand in vedere ca in Codul muncii preavizul este pe zile lucratoare, citez:
"ART.81.Demisia
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Previzul e in zile lucratoare.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Nu exista luna, an, secol, etc de zile lucratoare. Daca e specificat "luna" inseamna 30 de zile calendaristice.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Eu stiu ca in condul muncii preavizul este amintit doar in zile lucratoare nu in luni ani sau secole lucratoare sau nelucratoare. Asa ar fi legal sa scrie si in contract. zile nu o luna.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Conform legii perioada de preaviz nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru angajatii cu functii de executie. Mi-e greu sa cred ca el are functie de conducere. Daca ar avea, ma gandesc ca nu ar pune astfel de intrebari.