| gabi_3481 a întrebat:

Prietena frate_lui meu a venit sa nasca in Italia neavand rezidenta, copilul acum este inregistrat in Italia dar nu beneficiaza de nimic pentru.ca printii nu au acte... i_au facut foaie consulara sa plece in Romania, au plecat... dar nici in ROMANIA nu beneficiaza de alocatie. Ce acte ii trebuie pentru. a beneficia de alocatie parintii nu sunt casatoriti.

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Toti copiii beneficiaza de alocatie, ca masura de protecie sociala.
Mai intai, trebuie ca parintii copilului sa solicite transcrierea certificatului de nastere in registrul de stare civila din Romania, pentru ca acesta sa se bucure de toate drepturile acordate unui cetatean roman. Unul dintre parinti trebuie sa se prezinte la Serviciul de stare civila cu urmatoarele documente:
- certificatul de nastere original si o copie xerox legalizata a acestuia;
- traducerea in limba romana a certificatului, autentificata de un notar public din Romania;
- copia xerox a cartii de identitate a parintelui care solicita transcrierea certificatului de nastere strain;
- copia xerox legalizata a certificatului de casatorie al parintilor (daca este cazul).
Ar fi putut sa se adreseze Ambasadei, pe timpul sederii in Italia, pentru ca in felul acesta certificatul de nastere ar fi fost eliberat intr-un timp foarte scurt.
Dupa ce vor obtine un certificat de nastere romanesc, vor putea sa depuna actele pentru obtinerea alocatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au umblat cu fundul in doua luntre, si acum copilul nu este nici in caruta nici in teleguta. tipic romanesc. da alocatia unde e mai mare? in italia sau in romania? ca vreau sa fac si eu manevra. da eu am acte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astai viata plina de prosti in loc sa te ajute te arunca in groapa de tot vrdeti ls primaria orasului in care locuiti imi pare rau pentru bebe si eu am nascut in italia am acte dar acolo nu exista alocatie nici cine stie ce drepturi mi-au dat 1400 de E ca am nascut acolo dar am rezidenta.aia trebuia sa vi dea si fara rezidenta doar dupa 3 luni.