| AlexDorinel a întrebat:

Pro/contra impozit 900 lei pe an pentru mașinile mai vechi de 15 ani și motivele?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pro impozitare.
Pentru a se reduce importul de vechituri si gunoaie din alte tari si a se elimina noxele emise de masinile prea vechi.
Japonia are aceste taxe impuse la vechimea de 5 ani a masinii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contra.
Si asa impozitul auto e o hotie, in conditiile in care multe autoturisme stau parcate pe domenii private, iar in schimbul impozitelor nu primim decat autoritati care sa ne controleze/amendeze.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Doar 900? Mm de treaba, 900 e bataie de joc. Astia sunt cretini. Impozitul ar trebui direct corelat cu cantitatea de noxe, nimic mai mult. Euro 5, Euro 6... porcarii! Un Lexus hibrid cu motor de 3 litri polueaza cit vreo 3 Logan-uri, dar are impozit simbolic (sau deloc, nu mai stiu) pentru ca e hibrid...

| gabicoo a răspuns:

Pro.
Sa plateasca Dorinel 10 taxa pentru fiecare postare de pe TPU.

| nukeyly a răspuns:

Cine imparte parte-si face, pentru ca suntem condusi de hoti.
Statul e cel mai mare hot si unu legal inca.
Daca ei vor 5000 o sa fie 5000. Si noi nu facem nimic.

Atata timp cat vorba aia ramane. cu
capu lu Motoc in vrem, Ba Motoc is prosti, da-s multi.

| Dyalema a răspuns:

Contra. De ce să dăm atâția bani pe an pentru nimic? Măcar dacă ar face ceva statul cu banii respectivi, dar îi bagă în buzunare cine trebuie.