| Asdffd a întrebat:

Pro sau contra eutanasierea cainilor vagabonzi?

Răspuns Câştigător
| Mentaa a răspuns:

Contra eutanasierii, dar o solutie trebuie sa se gaseasca. Adica nu mai poti merge linistit pe strada, fara sa te latre cainii sau chiar sa te atace? Iar cei care numesc cainii vagabonzi "catelusi" sunt ridicoli si absurzi//,.

58 răspunsuri:
| Raton a răspuns:

Contra, nu se merita sa omori un animal de genul asta, cei mai multi caini sunt abandonati de stapan, dar ar fi bine sa fie toti dusi la un adapost de caini.

| roby2oo0 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui inchisi si colectati intr-un centru mie chiar imi plac caini si nu vreau sai omoare

| ChiaraSuperstyle a răspuns:

Contra winking

| kresycenzia a răspuns:

@raspuns anonim, esti absurd. De ce nu se face o lege ca atunci cand un om adopta un caine sa i se faca un tatuaj si daca este in libertate sa fie fostul stapan amendat? Stiti care este chestia? Oamenii nu isi permit sa isi ingrijeasca animalele. Am vazut de atatea ori oameni care isi abandoneaza cainii, pisicile, chiar si alte animale precum papagali, hamsteri si alte animale de acest gen. Si nu ati gasit alt subiect de discutie decat acesta? De fapt, intr-adevar trebuie discutat daca tot s-a adus vorba de el. Pentru ca la conducere se afla oameni incapabili, locuitorii au salarii si pensii mai mici. Din acest motiv, nu isi permit sa isi trateze animalele bolnave si le abandoneaza. Sau nu isi permit sa isi sterilizeze catelele, iar cand au pui, nimeni nu-i vrea, pentru ca majoritatea oamenilor nu isi permit sa tina astfel de animale. Si asta ne duce la alta problema, aceea a scederii salariilor si pensiilor. Ma mir ca spuneti ca vai m-a muscat un caine de acum trebuie sa-i omoram pe toti. Ganditi unii din voi mai greu ca un copil de trei ani. Eu am la bloc un caine mare. Aceeasi situatie, a fost putin bolnav, stapanii nu si-au permis tratamentul si l-au abandonat cand nu avea nici macar un an. Atunci eu si niste vecine am pus bani impreuna, l-am dus la doctor si s-a vindecat. In prezent este un caine destul de agresiv, dar asta doar fata de persoanele pe care le considera dubioase. Si aici nu spun ca ar avea cainele nu stiu ce simt pe care nu-l are nimeni. Dar oricine poate face diferenta dintre un om normal si un om cu intentii rele. Deci, asta inseamna ca voi, cei care ati fost muscati, ori ati avut intentii rele, ori va comportati ciudat si neadecvat mersului pe strada. Aici nu mai aveti ce sa spuneti. Asadar, mai bine nu ati discuta despre ce faceti sa scapati de ei, ci despre ce faceti sa nu va mai muste. Iata cateva sugestii: in primul rand, nu ascultati muzica pe strada. Cainii sunt foarte deranjati de zgomote nefamiliare. Apoi, nu vorbiti tare cat sa se auda de la 20 de metri. Animalele percep sunetele la o intensitate mult mai mare fata de noi. Nu va mai certati pe strada. Cainele este deranjat de conflictele intre oameni, si ar putea interveni ca sa va desparta. Apoi, in niciun caz nu va bateti pe strada. Orice caine o va lua ca pe o joaca si va vrea sa se amestece. Dar cainii intre ei se joaca doar muscand.
Cred ca majoritatea celor care au fost muscati au cautat-o cu lumanarea, indeplinind una din conditiile de mai sus. Daca le veti respecta, sigur nu veti fi in pericol. Ma scuzati ca v-am plictisit cu romanul meu, dar asa imi argumentez eu parerile.

| Mufiiinel a răspuns:

CONTRA DOAMNE, iubesc atat de mult cateii, nu ar trebui eutanasiati ci doar inchisistraight face

| Єℓy a răspuns:

Contra eutanasierea cainilor vagabonzi
Pro eutanasierea oamenilor care-si lasa cainii pe strazi. Exista sute de oameni care vor sa aiba un animal de companie, iar in cel mai rau caz ar putea sa-i duca la un adapost.

| cagulatu a răspuns:

PRO, pe mine m-au si muscat

| cagulatu a răspuns:

Pro la infinit ca sa zic asa.

| Eu_9064 a răspuns:

Sterilzarea e solutia pentru ca eutanasiati nu are sens ca tot se inmultesc si de ce sa omori o fiinta bieti catelusi :(

http://www.thoughts.com/dog-loverss

Uite blogul meu si a 2 fete si vezi ce vor sa faca nemernicii cu bieti cutzu

| pitikaaaa a răspuns:

CONTRAAA
cainii vagabonti ar trebui castrati pentru a nu se mai imultiwinking
deci sunt CONTRAAAA iubesc prea multe acest fiinte pentru a stii ca sunt omoratecrying

| cornel2121 a răspuns:

straight face hmm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric contra.Solutii se pot gasi,ca in alte tari civilizate, spre a nu deranja oamenii :infiintarea de adaposturi special amenajate, darea spre adoptie etc.Este inuman sa iei viata unui caine doar pentru ca nu are stapan si umbla de capul lui sau in haita prin localitati.Una din solutiile mai la indemana ar fi sterilizarea lor si transportarea lor in adaposturi special amenajate, dupa cum am mai spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Ati observat ca sunt caini numerosi in libertate, in multe localitati?
2.De ce s-a generalizat acest fenomen?
3.Crezi ca salariile cuiva sunt mai mari pentru ca sunt caini vagabonzi nemancati? Gresit.
4.Propun un referendum in fiecare localitate: Pro sau Contra. In localitatile unde cei Contra sunt majoritari, aceste persoane trebuie sa faca cunoscuta pozitia lor in public, iar cainii fara stapan sa fie luati acasa de cei care sunt Contra, sa li se faca un mic tatuaj si inregistrati clar cine ce caine a luat, iar daca se gasesc cainii din nou pe strazi, "iubitorul de caini" adica cel care a adoptat sa fie amendat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt atati de multi in libertate, deci nu vrea nimeni sa-i adopte.
Buna ideea cu referendumul pe localitati.
Cei care sunt CONTRA sa se inscrie nominal si sa ia acasa caini.
Cainii tatuati si inscrisi la stapanii adoptivi, care sunt regasiti pe strazi, constituie motiv de amendare a acestor stapani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PRO evident.
Cine vrea animale n-are decat sa aiba grija de ele, sa-si asume responsabilitatea!
Asta e problema in Romania, suntem niste nesimtiti cu totii, "vaaaiiii bietele animale ", mai bine traim toti laolalta, in loc sa ne asumam responsabilitatea de OAMENI.
Eutanasierea e un cuvant greu, dar doar prin sterilizari nu vor disparea niciodata cainii vagabonzi.
As vrea sa stiu daca macar unu din cei care au scris ca sunt contra au vreun catel in grija. Pariez ca nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in plus sunt purtatori de boli, de capuse (care provoaca boala Lyme), musca si dau boala turbarii (unii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt cei care vor caini si sunt atit de iubitori de animale si de caini in special de ce nu ia la ei acasa si sa nu i mai lase pe strazi! Deci Pro!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da LISSA, dar de ce e aceeasi situatie in multe localitati? cum se explica? e ceva ciudat la mijloc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CONTRA...normal urasc oamenii aia

| Aiicha a răspuns:

Sunt pro, dar pentru sterilizarea cainilor vagabonzi.

| Xlove64 a răspuns:

Eu sunt de acord
Adica sa ii eutanasieze numai pe cei mari si care muscaa (agresivi)

| Cubulets a răspuns:

Sunt sigura ca tu esti pro dar eu nu pentru ca aici unde sunt eu nu-s caini vagabonzi daca as avea as fi si eu pro laughing

| Alessandro_4870 a răspuns:

Pro pentru ca am ajuns in spital din cauza lor contra ptc e crud sa ii...

| ioana_1102 a răspuns:

Contra.normal sunt si ei niste suflete

| Aly999 a răspuns:

Sunt contra sti dc pentru ca eu am 5 caini de pe strada si mai vreau sa iau si sa stii ca is si vacinati, au si carnet e sanatate

| Lissa_9923 a răspuns:

Contra...daca nu erau oamenii care sa ii lase pe strazi nu erau nici atatia caini...sa recunoastem!

| pufulinaaa a răspuns:

CONTRA! Exista oameni care intrec aceste fiinte!

| xXTheMissGirlxX a răspuns:

Contra.Ce naiba si ele au suflet.sadMai bine ar eutanasia tiganii si alti din astia.Nu saracele animale.