| Maria95 a întrebat:

In legatura cu eutanasierea cainilor vagabonzi... Ce parere aveti: Pro sau Contra? Astept parerile si argumentele voastre!

Răspuns Câştigător
| aclean a răspuns:

Nu o consider un lucru bun. Iei o viata care nu are practic nici o vina. Adica, intr-adevar, reprezinta un pericol, dar in loc ca senatorii si deputatii sa se plimbe pe la dracu in lac ar trebui sa construiasca adaposturi. Clar pro adoptii, cu siguranta contra eutanasierii!

22 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Contra,un animal,orice animal,are sentimente,daca oamenii nu ar fi rai cu cainii vagabonzi si nu i-ar bate nu ar avea motive sa muste,am si un exemplu,e o catea la mine la bloc care a fost batuta si nu a ripostat absolut cu nimic,si acum doar in mine are incredere,am catei vagabonzi la bloc care daca cineva se apropie de mine stau pe pozitia de atac,un animal simte daca e iubit sau nu,era o catea la bloc,o dulceata,daca i-ai fii luat puii in mana,nu te musca,te pupa sa nu le faci nimic rau puisorilor ei,dar latra la masini,asa ca o femeie a sunat la hingheri sa o ia doar pentru ca latra la masini(deoarece un pui de-al ei a fost calcat de masina)si am vazut-o la hingheri cu puii ei,speriata statea intr-un colt,din nefericire nu am putut face nimic, nu mi se pare corect ca aceste fiinte sa sufere dupa urma tiraniilor oamenilor, succes!

| mgtow a răspuns:

Pro, sunt multi care musca persoane in varsta, copii si loc pentru ei nu mai este deoarece s-au ocupat de alti caini ai strazii. Oricum statul nu face nimic si vor ramane liberi pana va veni sfarsitul lumii. Ar fi o afacere buna ca sa-i trimita in china si sa-i jupoaie asa ar castiga bani, caine care face rau merita ucis.

| Danyelusha a răspuns:

Eu sunt contra! Ar trebui sa se construiasca un adapost pentru aceste animale, nu sa fie ucise!

| adi_9709 a răspuns:

Pro! Deoarece fratemeu mai mic a fost muscat de un caine urat si acum saracul(fratemeu) are un picior...

| adi_9709 a răspuns:

Pro! Deoarece fratemeu mai mic a fost muscat de un caine urat si acum saracul(fratemeu) are un picior zici ca e de dupa ce a venit din safari

| IMC90 a răspuns:

Sunt contra. Ar trebui sa incepem cu eutanasierea politicienilor, apoi sa trecem si la lucruri mai putin importante...

| YumiSukinanda a răspuns:

Contra, caini au si ei o viata, nau nicio vina saracuti catelusi...sunt contra! de 252374219873826532784615728647 de ori! mai mult cam asa: 472136432768569021641656490456732656666666326880149673945130 75968137915638730274567275867846746754674 de ori contra! nu e bine deloc

| Sp3edy a răspuns:

PRO cu cat sunt lasati mai mult cu atat se fac mai multi se inmultesc ca soareci de camp, da sincer eutanasiati ar fi trebuit sa fie oamenii care si-au asumat o raspundere apoi au aruncat cainele, odata ce faci ceva ori faci ori stai in banca ta...

| ilovemilka a răspuns:

Mie nu mi se pare corect!straight face Si ei sunt fiinte si ce vina au ei ca sunt vagabonzi? Ce vina au ei ca nu au un camin unde sa poata trai?sad nu trebuie eutanasiaticrying

| yonesss a răspuns:

Contra.Motivul:cainii vagabonzi ar trebui castrati sa nu se mai inmulteasca nu omorati e pre dur si cred eu:gresit sunt fiinte totusi

| har a răspuns:

Total CONTRA in primul rand aici nu e vorba cine sa moara dintre un om sau un caine,ci doar daca sa moara caini sau nu,si deloc nu ar fi bine,de ce sa ii omoare? nu e vina lor ca musca,e vina monstrilor care iau alungat,si mai ales nu e vina lor ca tetemi, eu nu ma tem de ei si nu imi fac nimic, ba chiar se dau din calea mea

| IoanaMra a răspuns:

Sunt cam Pro! Unu la mana,reprezinta un pericol, pentru ca musca majoritatea. Doai la mana, detest cainii! laughing

| Marius444 a răspuns:

Pro! Mai bine moare un animal, decat un om.

| BoXiMaN a răspuns:

100% contra!
Au si eu un suflet ce oameni astea is prosti nu se gandesc la saraci caini cum sa ii eutanasiezi mi-se pare o prostie

| Marius444 a răspuns (pentru BoXiMaN):

Ba, omule, esti cretin? Ce suflet sa aiba un caine, un animal? Daca ar fi dupa mine, nu as eutanasia doar cainii, ci si oamenii ca tine.

| aclean a răspuns (pentru Marius444):

Permite-mi sa iti spun ceva! Tu probabil nu ai un astfel de suflet, un animalut care sa iti faca ziua mai fericita. Imi poti da cate voturi de "stupid" vrei, dar crede-ma, desi noi functionam dupa niste legi in care omul e superior animalului, animalele ne-au facut de multe ori sa ne gandim la noi insine. La faptul ca atunci cand ii iei puii unei catele, cum s-a intamplat la mine la scara, acea catea a murit de foame... cautand. Sperand ca puii ei, pentru care si-a dat viata se vor intoarce. Sunt atat de iubitori, dar daca ii incoltesti, nu le dai nimic sa mananca, si ii marginalizezi, normal ca nu mai iubesc pe nimeni. Alte mame umane isi arunca copiii la gunoi, infasurati in saci de gunoi, sa se sufoce, si poate-poate nu i-o vedea nimeni... Ma bucur ca nu poti lua astfel de decizii!

| Marius444 a răspuns (pentru aclean):

Nu's contra animalelor/cainilor, ci doar contra cainilor vagabonzi, care sa nu uitam, au facut multe victime in ultimul timp si din cauza asta trebuie eutanasiati. TOTI.
Si la faza cu mancatu`, ce propui? Sa ne apucam sa aruncam cate-o coaja de paine la fiecare maidanez? Pai in ritmu` asta unde ajungem? Iti spun eu, la sapa de lemn.

| Maria95 explică:

Vad ca sunt destule pareri... atat PRO cat si CONTRA. Eu sunt de parere ca au si ei dreptul la viata. Nu consider eutanasierea ca cea mai buna solutie. M-am gandit la o solutie mult mai umana, aceea de a construi centre specializate unde acestia sa fie ingrijiti, sterilizati, deparazitati si tratati. Dupa asta sa fie transferati intr-un adapost unde pot fi dati spre adoptie, si-si pot gasi alinarea in sanul unei famili care le poate darui iubire. Ce spune-ti de ideea mea? Ar da rezultate in Romania? Aveti alte ideei prin care am putea diminua numarul de caini vagabonzi?

| Marius444 a răspuns (pentru Maria95):

laughing
Tu ai habar cat costa ingrijirea unui astfel de caine/luna? Iti zic eu : 300-400 lei. 375 mai exact, daca tin eu bine mintebig grin. Asa. Asadar, deci si prin urmare, nu avem ce face cu banii? Iti spun eu ca da. Cand unii oameni sunt siliti sa se descurce cu 600-700 lei pe luna mi se pare inuman sa se cheltuie 400 cu o coada de caine. Deci, tot eutanasierea e cea mai buna solutie.

Mda, asta e, din pacate multe femei nu sunt in stare sa gandeasca logic, ci mai mult cu sufletul.

| aclean a răspuns (pentru Maria95):

Intr-adevar. Aceasta solutie ar da rezultate oriunde. Doar ca banii nostri in loc sa se duca aici, se cheltuiesc pe toti politicienii, care in lista de achizitii din bugetul statului, au nevoie de 'telefoane cu capabilitati 3g" sa poata face apeluri video. Zau asa. Nu stiu ce o sa iasa...

| Maria95 explică (pentru Marius444):

Da am habar pentru ca am in ingrijire 8 suflete... 8 suflete minunate, care imi daruiesc in fiecare zi un nou motiv sa zambesc. Poate ar trebui sa gandesti de doua ori cand spui ca eutanasierea ar fi o solutie, deoarece si ei au dreptul la viata. S-a spus mai sus ca trebuies eutanasiati pentru ca au pus de multe oti viata in pericol! insa nimeni nu s-a gandit ca oamenii care-i abandoneaza, cei care nu-i strerilizeaza, cei care ii maltrateaza si mai ales aceia care nu fac nimic pentru asta sunt cauza principala pentru care se intampla astfel de incidente neplacute. Sa sti ca cu putina dragoste si maxim 100 de lei pe luna poti sa ai grija de aceste suflete minunate care nu merita sa aiba acest sfarsit doar pentru ca anumiti oameni nu au inima.
In legatura cu ultima remarca, nu consider ca ai dreptul sa jignesti femeile pentru ceva ce tie ti se pare gresit.

| Gagaloo a răspuns:

Contra eutanasiere! Oamenii care in ziua de azi se plang ca sunt prea multi caini pe strada nu se gandesc ca tot niste "oameni" i-au abandonat acum cativa ani, iar ei au continuat sa se inmulteasca pe strazi. Sunt de acord cu sterilizare in masa deoarece este singura solutie care da rezultate si este mult UMANA si mai CIVILIZATA! Eu una iubesc foarte mult animalele, m-am ocupat sa-i sterilizez si sa-i ingrijesc intotdeauna pe cainii care ajungeau prin zona unde stau eu. Daca ar fi sa se voteze si sa se si aplice eutanasia as fi in stare sa ma apuc sa strang bani de la cei cu suflet pentru. un adapost non-eutanasiere... dar de unde oameni cu suflet bun pentru. animale intr-o tara unde se vrea autanasierea lorsad