Apache
| Apache a întrebat:

Esti de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi?

Răspuns Câştigător
| JoJo a răspuns:

Solutia este sa-i sterilizeze, nu eutanasierea! Odata ce vor fi sterilizati toti, nu se vor mai inmulti...si peste ceva ani nu vor mai fi caini de strada. E o prostie eutanasierea lor, nu are nimeni niciun drept sa-i omoare!

91 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sunt de acord cu eutanasierea cainilor, si cu castrarea acelora care face mare scandal ca iubeste caini, cacanari se vaita ca ii musca caini si cand se ia o masura pentru rezolvarea problemei sare de curu' muscat de caine in sus si se da mari aparatori al lor. Niste dementi care pune animalul inaintea omului. Deci inca o data vreau si castrarea sustinatorilor de caini.
@Rush castratule/a sa dai bani tu si neamul tau sa intretineti cainii nu sa sustii o actiune care atenteaza la buzunarul meu ca iti place tie sa bati campi si ti-ai descoperit marea vocatie de injutator si iubitor de caini, pun pariu ca daca te pune sa platesti taxa pentru adapost te dai accidentat dar iti place sa faci impresie.

| Hombre a răspuns:

Daia imi place ca s-a bagat din nou sistemul de vot sa se poata exprima si frustratii. Inca o data trebuie castratii si asa ziz iubitorii de caini.Si acum veniti stupizi la mine.

| LaLaura a răspuns (pentru Hombre):

Castrat? nu merci, vreau să fac și copii în viitor, cred că te refereai la altă metodă ( eu nu îți doresc moartea chiar dacă ai altă părere decât mine, dar nu mă pun la mentalitatea ta,), dar în fine, un lucru nu poate împăca pe toată lumea. Nu cred că e frustrare ci mai degrabă opinie, dar e democrație, crezi ce vrei.

NOname
| NOname a răspuns:

Un sondaj de opinie?

Nu, nu sunt de acord cu eutanasierea câinilor, dar sunt de acord cu sterilizarea lor.
Au şi ei dreptul la viaţă.

| Vizitiul a răspuns:

Rush, vad ca-i faci ratati pe unii de pe aici. Tu ai stat sa te gandesti o clipa daca exista astfel de spatii pentru caini? Sau daca exista fonduri pentru asa ceva? Tu nu vezi ca si oamenii o duc rau? Daca tot esti atat de sufletist, ai lasa 10 caini in casa matale pentru a nu-si pierde zilele hoinarind pe strazi? Asa ziceam si eu. Cred ca cei care nu doresc eutanasierea cainilor vagabonzi, ori n-au fost niciodata alergati de un caine, ori n-au fost muscati.
Apache, da, sunt de acord cu eutanasierea cainilor. Multi oameni nu sunt de acord, dar daca le dai un caine sa-l ingrijeasca pentru a nu fi omorat, iti spun sigur ca refuza sau il omoara chiar ei cand ajung acasa. Intr-o tara care pretinde a fi civilizata, n-au ce cauta cainii printre oameni. Azi-maine vom face slalom printre boi. Sau facem deja...

| Vizitiul a răspuns:

JoJo, nu ai dreptul sa-i omori, dar ai dreptul sa -i privezi de inmultire. In cel mai scurt timp o sa dispara aceasta rasa. Ce zici, nu te-ar deranja deloc faptul ca nu-ti iau viata, ci pur si simplu te privez de faptul de-a avea urmasi? Ba, dar cand va aud, cand va aud...O adunatura de inepti, toti astia care dati stupizi nefondati.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Pentru cei care zic că acești câini vagabonzi nu merită eutanasiați :
http://www.ziare.com/......ni-1084010
http://www.bistriteanul.ro/......66383.html
http://www.adevarul.ro/......44955.html
„Este încă adormită după operaţie. I-am scos oasele care se rupseseră şi o bucăţică din creier cam cât o cireaşă. Din păcate, aceasta va rămâne fără un ochi pentru că acel câine a muşcat-o de două ori: o muşcătură a fost de faţă şi de ochiul drept pe care practic i l-a smuls, iar a două muşcătură de cap. Dinţii câinelui i-au fracturat oasele, iar bucăţica de creier unde a muşcat-o era compromisă. Acum aşteptăm să se trezească după operaţie".

Lăsați basmele cu câini pufoși și fundițe în coadă; reveniți naibii la cruda realitate!

Apache
| Apache explică:

@fumaretul
mare ratat mai esti...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. A devenit deja un act de curaj sa mergi pe strada, pentru ca sunt peste tot si, sterilizati sau nu, sunt periculosi si purtatori de boli.

| MMihai a răspuns:

Da, evident!

| Gizăz a răspuns:

Da! Să-i otrăveasca pe toți, dă-i în morții lor de spurcați.

@critica: Iertați-mă că nu vreau să văd câini pe stradă și nu văd altă soluție pentru numărul uriaș. Sunt un insensibil și aș merita să fiu otrăvit ca ei! Sunteți penibili! Să dați locul unei gravide sau să ieșiți să împingeți de autubuz pe viscol nu sunteți în stare. Să dați din plisc pentru niște animale e prima grijă! Ce papagali!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Isuse, ce-au, ma, astia cu tine?laughing

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa s-au purtat și acum 2011 ani. Mi-am luat palma, mi-o iau iar. „Tată, iartă-i că sunt proști." [Gizăz își dă duhul]

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Chiar voiam sa stiu, ai primit scrisoarea lui Deliric?

http://www.youtube.com/watch?v=h6tnIzS0kjk

Ce impresie ti-a facut?

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți analiza piesa de sine sau raportată la criticile primite din partea multora. Vreau să zic că cei ce-o critică „pe drumul" pe care-o critică sunt cretini până la absurd. Acei dobitoci îndoctrinați pentru care orice deviere de la imaginea unidirecțională și superficială pe care și-au făcut-o e „Satana".
Piesa poate fi criticată altfel, pe text și de sine stătătoare nu comparativ unor concepții primitive ale unora. Mie unul nu îmi place. De ce? Pentru că pur și simplu e o interpretare extrem de cinică a lumii. Nimic din partea plină a paharului, nimic din frumusețea pe care o pot crea oamenii. Totul e negru. Autorul ia un castron, își pune viziunea negativistă, neagră și cinică asupra lumii, adaugă un Gizăz, încearcă să amestece cu mixerul și vede că nu merge. Vede discrepanța dintre viziunea lui asupra lumii și ce AR TREBUI SĂ FIE(de discutat mai jos) Iisus.
Îmi place că autorul are o percepție bună asupra unui Iisus. E ce trebuie să fie, nu ce își imaginează mulți că e(mulți dintre cei de la comentarii). La felul în care vede lumea ar trebui lucrat. Iisus este despre cum un părinte își iubește copilul chiar dacă strică jucăria. Asta i-aș spune eu. „Dacă fiul tău îți sparge geamul, nu îl mai iubești?" E doar un puști puțin mai evoluat ca alți puști și care-i critica pe cei de-o vârstă cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Piesa e o elegie. Un text scris, cel mai probabil, intr-una din acele perioade de depresie nenorocita, in care simti ca nimic bun nu se mai poate alege de lumea asta si ca drumul pe care merge de atatia mii de ani nu e deloc cel bun. Unul din acele momente in care iti pierzi speranta in absolut orice bine si frumos despre care auzi vorbindu-se-n jur, cand ai impresia ca asisti la un proces de inec perpetuu al umanului din noi. Sigur ca asta nu e intreaga lui perceptie asupra lumii, ofera, insa, un indiciu important asupra acestui aspect. Piesa e, totusi, de o complexitate prea mare sa o discuti in 10 randuri.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, aici sunt de acord. Nu am specificat ceva important. E scrisă probabil într-o zi foarte „ploioasă" pentru el. Uite opusul, cred:

http://www.youtube.com/watch?v=0Jtc4dF721g

| BebeStrumf a răspuns:

Sunt de acord doar daca cainele vagabont este turbat, in schimb nu; asa i'am duce pe cale de disparitie.Sterilizarea ar fi o idee plus adapostul.

| Dumnezău a răspuns:

Mi se rupe cu mare spor de toate jigodiile! Da-le dracu,ca doar tot niste creaturi idioate si lipsite de minte sunt.E una din multele cauze din pricina careia suntem vazuti ca paria in afara,si ar trebui omorati cu totii alaturi de stapanii lor,de cele mai multe ori,senili de varsta a patra care n-au ce face. Iubitori de animale,mda,n-am ce zice, daca va place sa tineti chestii al voi in casa n-aveti decat! Locul animalelor de companie e in abatoare, la fel si a 95% din populatia omenirii care e cam pe acelasi rang cu jigodiile si matele pline de pureci.Hai,sariti cu stupidul si acuzati-ma de lipsa de umanitate si genocid!

| LaLaura a răspuns (pentru Dumnezău):

Dar cine te-a traumatizat în halul asta?, știi Ceaușescu a fost condamnat pentru genocid ( dar nu a fost genocid), după gândirea ta, tu sigur ai minte criminală, și te mai întrebi de ce copii/adolescenții din ziua de azi sunt așa de violenți, ciudat om mai ești. ( poate nu ești om...)

| itisnothingbutsomefeelings a răspuns (pentru Dumnezău):

Esti penibil si scuza-ma ca iti spun, cred ca beneficiezi de un grav retard mental!

| Dumnezău a răspuns (pentru itisnothingbutsomefeelings):

Sarcasm,mofo,do you speak it?!

| bamse a răspuns:

O sa imi asum un risc si o sa presupun ca 90% din cei care au raspuns ca nu sunt de acord cu eutanasierea cainilor sunt de acord cu avortul...

Parerea mea este simpla. Cand cainii devin pericol pentru oameni trebuie inlaturati. Daca autoritatile nu sunt in stare sa-i hraneasca si de aceea ii lasa pe strazi, atunci mai bine sa-i eutanasieze. Cei care sunt impotriva eutanasierii, sa-si ia cate un caine acasa din astia maidanezi.

Acuma, dragi luptatori impotriva eutanasierii cainilor vagabonzi, cati dintre voi au infiat ca sa zic asa, un astfel de caine ca sa-l scape de soarta lui cruda?

| LaLaura a răspuns (pentru bamse):

Eu am "înfiat", păcat că stau la bloc și nu la casă. Câinii au devenit un pericol pentru oamenii datorită oamenilor (dacă nu ar fi bătuți, nu ar mai fi așa agresiv + că luptă pentru femele, de aceea e bună castrarea), ar trebui să se caute alte metode pentru a nu mai exista maidanezi, dacă tot noi ( România) copiem Franța în toate punctele de vedere, de ce nu am copia și o lege a maidanezilor ( aceia de a face un adăpost), dar știi noi avem banii să dăm pe străzi care dispar în fiecare zi, palmieri, campanii și etc-uri nefolositoare), mai dau un ex, în Spania- acolo nu ai să vezi câine maidanez nicăieri, dacă e unu rătăcit, există poliția animalelor și îl duce în adăpost de unde poți să-l adopți, hai să luam și de la americani, în orașul Miami din districtul Florida, există organizații non-guvernamentale având patrimoniul propriu rezultând din donații pentru adăposturi și spital pentru animale, dar na, asta-i România, asta-i mentalitatea noastră, nouă să ne fie bine, dar chestia că nu trăim așa de bine, deoarece nu luam măsuri, și măsura de eutanasiere nu cred după părerea mea că e o măsură ( acel câine care a mușcat pentru că a fost forțat, sau din pură plăcere, mai ales că acel câine nu are mentalitate ci el acționează după instinct nu ar trebui să moară, cum nici omul care a omorât cu rea- credință că așa a vrut el, și mai are minte nu este omorât). Înainte de a da cu pietre în câini trebuie să ne gândim, de unde a rezultat această problemă cu maidanezii? Noi am făcut-o prin simplu fapt că i-am aruncat în stradă de deștepți ce suntem ( dacă te uiți atent pe stradă o să observi și câini de rasă ai nimănui). Dar așa știm noi să scăpăm de inconvenient prin măsuri criminale, că de, e mai ieftin, asta-i mentalitatea românului * el e mai superior decât un câine, și de aceia îl calcă în picioare la propriu sau la figurat* și ne mai numim oameni raționali, eu cred că suntem sub dezvoltare dacă gândim în halul astă, o fi doar părerea mea.

| LaLaura a răspuns (pentru bamse):

Și încă o chestie, ce are avortul cu (eutanasierea) câinilor? Există același raport, gen, cauză, specie? Nu cred, eu sunt fată, sunt împotriva avortului ( îmi distrug organismul dar și psihicul, dar și omor un copilaș care el nu are nici o vină că suntem inculți și nu știm să ne protejăm, sau suntem prea imatur *copii care nasc copii* și punem botul la toate vrăjelile spuse de un idiot * nu am cum să-i spun altfel odată ce lasă însărcinată un copil*)

| Dmesss a răspuns:

Eu sunt de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi, a celor care ii protejeaza, si a altor prosti.

| aladinbeci a răspuns:

Nu sunt de acord! Sunt si ei fiinte lasate de Dumnezeu sa traiasca pe pamant.Se pot gasi alte solutii decat eutanasierea.Suntem un popor de crestini, nu de barbari.

| Polaris a răspuns:

Sunt singurul care n-a fost muşcat, atacat sau lătrat de câinii vagabonzi? Nu vă luaţi de cei cu care fac întreceri cu bicicleta!

| BRG a răspuns:

Da

| SaveTheNature a răspuns:

Dar cu eutanasierea hotilor e de acord cineva?

| améliee a răspuns:

Sincer nu cred ca sunt cainii o problema. Mai degraba ma deranjeaza 'turma' de oameni de pe strazi decat un caine, doi din 2 in 2 km. Si cred ca oamenii reprezinta un pericol mai mare.
Nu sunt de acord cu eutanasierea, evident. Au si ei dreptul la supravietuire, asa cum il avem si noi. Si, oricum, ca buni crestini ce ne autodeclaram (majoritatea cel putin), nu ar trebui sa ucidem ('the Bible says so').

| Patrăţel a răspuns:

Caini se inmultesc pe zi ce trece,sunt peste tot, nu-s pe cale de disparitie frate. Uni dintre ei sunt chiar foarte rai, nu neaparat sa-i eutanasieze, dar oricum trebuie facut ceva in privinta lor, nimeni nu stie cum sa scape de ei, ti-e si frica sa te duci sa arunci ceva la gunoi sa nu te trezesti muscat de cine stie ce dihanie.

| Lovepoison a răspuns:

Nu sunt de acord cu asa ceva. In plus din cauza cui au aparut cainii vagabonzi? Din cauza oamenilor care nu au stiut sa aiba grija de ei...

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

NU! Cainele este cea mai minutata finta. Oricum ma enerveaza oamenii, fira-ti ai dracu de oameni sa omoram oamenii!

| Karinakari99 a răspuns:

Da! Chiar dacă sunt doar nişte fiinţe, trebuie eutanasiaţi fiindcă s-au înmulţit şi muşcă lumea!

| VacutzaRoscata a răspuns:

Nu,cu toate ca am fost si eu muscata

| DanDannn a răspuns:

Nu, dar cu eutanasierea rromilor, DESIGUR! platesc eu 5 lei pentru fiecare rrom eutanasiat!

| XDarkAngel a răspuns:

Nu, cu siguranta nu. dar cu sterilizarea da. si inca ceva, cei care va plangeti ca vai de mine vo muscat un caine atunci trebuie omorati toti? daca un caine va musca (sau face o greseala) atunci trebuie omorati toti cumva? i ca si cum un om ar fi idiot sau ar face o greseala si pentru asta ar fi omorati toti oamenii. au vreo vina ceilalti oameni sau ceilalti caini in cazul nostru? sa zicem ca am un frate idiot (si asa si e) asa ca sustin eutanasierea oamenilor laughing. nu prea suna bine atunci cand voi aveti de suferit, huh?

| FreakyFred a răspuns (pentru XDarkAngel):

In mare ai dreptate. Sterilizarea este solutia, nu eutanasierea. Comparatia este cat de cat corecta, intr-adevar.
In schimb, am citit printre randuri ce s-a zis pe-aici si nimeni nu pomeneste nimic de cretinii/cretinele care le dau sa manance in fiecare zi si ii ridica in slavi pe cainii vagabonzi. Eu zic ca vagabonzii ar trebui sterilizati iar cei care ii hranesc ar trebui bagati un pic pe la racoare, asa, sa nu mai poata fi responsabili pentru mutilarea a o gramada de oameni. (indirect, bineinteles)

| αηηα a răspuns:

Nu, dar nici sa-i lase pe strada.Ar trebui sa ii duca intr-un adapost.Parerea mea.

| Malvina24 a răspuns:

NU.NU este corect sa ucidem niste suflete!

| PredatoR a răspuns:

@ardnaxur1961
Tu trebuie sa ai curaj si cand treci strada... nici o fata nu da un raspuns ca al tau.laughing