| LanguageMaster a întrebat:

Purtarea măștii este obligatorie și în scara și boxa blocului sau numai în spațiile publice?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In scara blocului este masca obligatorie, in boxa nu.
Si scara blocului este spatiu public, avand in vedere ca au acces toate persoanele din bloc precum si vizitatori.
La blocul tau o boxa este pentru toti? Stiam ca, in blocuri cu boxe, fiecare apartine unui apartament.

| Simpatic a răspuns:

Pe scara, sub scara (subsol) la demisol peste tot este obligatorie masca.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că da...

" În condițiile art. 5 alin. (2) lit. d) din Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, cu modificările ulterioare, în spațiile publice închise(!), spațiile comerciale, mijloacele de transport în comun și la locul de muncă se instituie obligativitatea purtării măștii de protecție, în condițiile stabilite prin ordinul comun al ministrului sănătății "

| Zuzu1991 a răspuns:

Logica spune ca masca trebuie purtata numai acolo unde au trecut alti oameni si ar fi putut expira aer infectat, ori in boxa asta nu se aplica

| CristianaMaria a răspuns:

Peste tot trebue.doar in casa ta nu o porti. daca iasa vreun vecin si e mai al dracului te reclama ca il infectezi cand trece pe langa tine.tot un fel de spatiu public e si ala ca nu esti in camera ta