| UserDevotat a întrebat:

Referatele au drept de autor? Sau mai bine zis articole cu informatii au drept de autor? Cand spun informatii nu ma refer la pasaje din carti.
Va rog frumos, ajutati-ma!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate scrierile au, partial sau total, drepturi de autor patrimoniale si nepatrimoniale, in conformitate cu legea nr. 8/1996 privind drepturile de autor. Daca te referi la cele scrise pentru a fi aduse la cunostinta publicului, fara nici o limitare, pentru folosirea lor nu trebuie sa platesti nimic, doar daca le folosesti intr-o scriere proprie trebuie sa indici sursa, astfel, in functie si de cat ai folosit, poti fi acuzat de plagiat. Numai bine!

| Lora a răspuns:

Nu cred doar filmele, muzica, ziarele