| AlexDorinel a întrebat:

Romania capitalista sau socialista?
Care e Mai buna?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ceva intre cele doua, cum e in china sau in Germania, au un sistem social dar si liberal, nu trebuie sa mergem spre extreme mereu, ratiunea este punctul de mijloc

| Frank51 a răspuns:

Socialismul este o etapa in evolutie, urmata de capitalism, este ca si la evolutia unui om, prima data este embrion, apoi fat, apoi se naste si e bebelus, apoi copil, adolescent, adult, batran. Este imposibil sa te intorci de la batran la copil, asa si la evolutia societatii, nu mai merge cu socialismul.winking

| Werrich a răspuns:

România Comunistă, socialismul este doar o tranziție spre Comunism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania geto dacica cu energia muntiilor bucegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coreea de Sud, si Coreea de Nord. Cred ca asta spune tot.

| Roberrt21 a răspuns:

Din punct de vedere deontologic, comparația dintre capitalism și socialism este mult mai simplă, din punctul meu de vedere: în capitalism ești liber să faci ce vrei tu, atât timp cât nu afectezi proprietatea altora. Nu contează dacă vrei să muncești sau dacă vrei să îți iei un an sabatic și să trăiești din economiile anterioare, ești liber să îți urmărești pasiunile și preferințele și să cooperezi cu alți oameni pentru a ți le atinge. Într-o societatea socialistă, omul este privat de libertatea de a alege ce să facă cu viața lui. Munca îi este aleasă de către partidul de guvernământ, există întotdeauna o poliție politică care îi vânează și extermină pe cei care au curajul să vorbească împotriva regimului și se ajunge la cele mai mari atrocități împotriva omului. Chiar dacă la nivel declarativ socialismul sună bine, în practică nu are cum să funcționeze fără autoritarism.

| gabicoo a răspuns (pentru Roberrt21):

Am de făcut unele mici observații:
- dacă alegi să locuiești și să muncești în România fie ești sclavul patronului dacă lucrezi la privat, fie ești sub papucul prostului dacă lucrezi la stat! Deci nu faci ce vrei tu! Pentru un salariu de doi lei te freacă fiecare cum vrea mușchiul lui!
- partidul era și atunci partidul este și acum. Acum sunt mai multe și toate se trag din unul singur PCR!
- poliția politică există și acum! Sunt infiltrați "băetzii cu ochi albashtri" peste tot! Dacă nu stai cuminte în banca ta și nu faci ce ți se spune te trezești cu diverse controale pe cap și riști să rămâi fără loc de muncă sau pur și simplu te dau afară. Uite cum te pun cu botul pe labe și nici să latri nu mai ai curaj!
Singura soluție e să-ți iei lumea în cap și să pleci din țara asta de kăkat cu democrație originală, cu stat paralel, cu măsa și cu tatsu, cu beizadele, cu amante, cu nepoți și cu tot rahatul!
Să fii iubit!

| Roberrt21 a răspuns (pentru gabicoo):

Da, dar ideea e ca in capitalism poti sa alegi tu unde sa lucrezi sau sa iti deschizi tu propria ta afacere. Poliția, nu e nici pe aproape cum a fost poliția politică din vremea comunistă. Dacă ridicai un deget către Ceausescu, ti-l tăiau, acum ca il înjuri pe Iohannis nu plătești absolut nimic, esti liber sa faci, zici ce vrei.

| RAY a răspuns (pentru Roberrt21):

Capitalismul promovarea dezvoltarea fiecarui invidid, comunismul stagnarea, zona de confort, de aici si diferenta

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

-sa inteleg ca in afara exista si alta varianta de lucru decat patron si stat?
- PNL ala infiintat la 1875 se trage din PCR? sau USR?
- sa inteleg ca tu daca iti vezi de treaba ta la un loc de munca in privat vine un control si te da afara? Sa cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da boss orban e nepotu lu bratianu nu al unui sef al securitatii normal ca se trage din pnlu din 1875

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Ce bun esti frate la facut observatii bravo

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roberrt21):

De cand

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

-Da! Poți avea propria ta afacere! Și nu-ți pune nimeni bețe în roate așa cum se întâmplă în Românica!
-PNL-ul ăsta de azi nu are nimic în comun cu PNL-ul de care vorbești tu! Bratienii s-ar învârti în mormânt dacă ar vedea ce "liberali iluștri" sunt reprezentanții de azi ai liberalismului. Și ce români adevărați l-au condus: neamțul Iohannis sau îl conduc: ungurul Orban fiul lui Imre. Plus că eu nu am zis nimic de ei. Ai simpatii liberale și te simți vizat? Sunt curios: cu cât ești plătit ca să-i aperi? Că m-aș băga și eu!winking
Dacă lucrezi la privat și nu-ți vezi de treabă - în timpul tău liber - te legi de stăpânire, de El Lider Maximo și comentezi, primește patronul tău o atenționare în care i se sugerează să te lase pe drumuri că prea ești tare în clonț. Că dacă nu are el de lucru cu controalele!
Mulțumit?

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

" în care i se sugerează să te lase pe drumuri că prea ești tare în clonț" ce SF uri securiste ai in cap...

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Si in Romania poti avea cate afaceri vrei tu, atat timp cat le faci corect nu se ia nimeni de tine.

| gabicoo a răspuns (pentru Roberrt21):

De "ofensa adusă autorității" nu ai auzit? Și te mai poți trezi târât prin tribunale pentru insultă sau calomnie și condamnat la plata unor despăgubiri morale?
Da! Atunci se acționa rapid și brutal! Acum se acționează mult mai fin - folosind metoda picăturii chinezești - până ajung și te distrug!

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Dacă le faci corect și nu cotizezi unde trebuie dai faiment în cel mai scurt timp. Au ei grijă! Că îi încurci! Și nu contează cine e la putere! Că e dreapta că e stânga - toți sunt la fel!
Marile averi s-au făcut în România de eșalonul doi din fostul PCR și din fosta securitate! Asta ești în Românica "sclav la securici"!

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Uite eu lucrez la o companie care nu cotizeza nicaieri si merge foarte bine si nu exista controale si nu ma da nimeni afara nici daca injur psd, pnl, usr si anaful.

te plangi exagerat de mult si ai scenarii prea SF in cap.

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Compania la care lucrezi e o multinațională (bănuiesc) și de ăștia nu se atinge nimeni: fie pentru că sunt prea mari, fie pentru că totuși cotizează și la stânga și dreapta dar nu știe nimeni sau nu vorbește nimeni!

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Tocmai ca nu e nicio multinationala. e companie cu capital 100% romanesc cu o cifra de afaceri relativ mica si sub 50 anagajati.

la fel am prieteni care au frima cu 10-15 angajati si o duc decent. Nu ii controleaza nimeni abuziv, nu ii forteaza nimeni sa dea oameni afara samd.

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Înseamnă că prietenii tăi sunt copii "cuminți": nu deranjează fie pentru că au o afacere de nișă, fie se mulțumesc cu firmiturile rămase de la masa rechinilor.
Și ești sigur că patronul de la firma unde lucrezi nu cotizează? Nu e "securici"? Nu are vreun "sfânt" pe undeva? Astea sunt lucruri pe care simplii angajați nu le cunosc!

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Ti am zis. Mai lasa SF urile. Nu merg lucrurile bine in tara asta dar asta nu inseamna ca nu sunt si oameni care fac lucrurile bine si corect fara cotizatii, pile si alte nebunii.

| Mitzupitzu a răspuns:

Pai uite aici:
- Romania Socialista: statul iti dadea in chirie o locuinta, iti asigura loc de munca.
- Romania ''capitalista'': daca vrei iti poti cumpara casa pe care o platesti in 30 de ani cu rata lunara, loc de munca iti cauti singur.
Daca iti place sa nu te frece nimeni la cap si sa traiesti cum vrei atunci alegi capitalismul pe bune nu asta din Romania.
Daca iti place sa fii controlat, sa ti se dicteze cum sa traiesti, unde sa muncesti, cat inclusiv sambata si cateodata si duminica, sa gasesti portocale in magazin doar in decembrie sau deloc, sa stai toata noapte la coada sa cumperi lapte atunci alegi socialismul.