| Parintele a întrebat:

Rrom sau tigan?

Răspuns Câştigător
| mariusres a răspuns:

Tigan toata ziua

18 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Baragladină.

mlm
| mlm a răspuns:

Sincer mai bine tigani decat romi, nu de alta dar ne pun in aceeasi oala pe totiwinking

lolita
| lolita a răspuns:

In gramatica romana se foloseste termenul de rrom, dar noi le zicem tigani happy

| Parintele explică:

Se pare ca tigan este raspunsul vostru.

| selef a răspuns:

Categoric TIGAN.

| gabrielutzu a răspuns:

Categoric tigan, rrom nu exista, folosesc termenul doar pentru a se confunda cu romanii, pentru ca apoi cand fac nelegiuiri sa se declare drept romani(asa scrie in pasaport), nu tigani...
cred ca tiganii ar trebui sa fie definiti ca atare indiferent de statul in care traiesc, toti sunt la fel.

| simpluEu. a răspuns:

Tigan

| cici_6785 a răspuns:

Ruman

| stela_star a răspuns:

Eu sunt de acord cu termenul "tigan", "rrom" este un autonim, un termen pe care il folosesc "tiganii" pentru a se desemna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roman.ca spui rrom ori tigani e la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e diferenta? oricum ia-i spune, tot aia e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigan, evident. Romanii nu sunt tigani Georgian, asa cum maghiarii nu sunt tigani, asa cum sasii nu sunt tigani, asa cum armenii nu sunt tigani, asa cum turcii nu sunt tigani! Ca s-au nascut aici si au cetatenie romana e altceva, dar fiecare e ceea ce este...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea: In documentele oficiale- rrom, pentru ca e un cuvant mai neutru, mai oficial, fara "incarcatura" emotionala- iar, daca stam sa analizam originea cuvintelor "tigan" este, stiintific vorbind, impropriu. In mass-media si in discutiile de zi cu zi, ambii termeni mi se par acceptabili. In campaniile anti-discriminare uneori poate fi mai bine chiar sa se foloseasca cuvantul "tigan", tocmai din acelasi motiv pentru care nu ar fi ok sa se foloseasca in documentele oficiale happy : are incarcatura emotionala si atrage atentia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul RROM inseamna in limba tiganeasca barbat; preluarea lui si folosirea pe scara larga in toate documentele oficiale si in massmedia a fost si este o "greseala" bine cantarita avand in vedere confuziile evidente ce se pot face pe plan international. Folosind cuvantul rromi atunci cand ne referim la tigani este la fel de gresit ca si cand in loc de englezi am spune meni, in loc de francezi am spune hommi si asa mai departe... ati prins ideea. In concluzie categoric NU rrom ci TIGAN.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau.

| Pirikutzz a răspuns:

Normal este rrom... dar noi din nerespectare le zicem tigani