| cocoshanell a întrebat:

Pentru urmatoarea intrebare vreau sa specific inca de la inceput ca i doar o simpla intrebare si doar atit.deci.
Tigan s au rrom?
sunt intr o mare dilema dar as vrea raspunsuri doar de la minoritatea in cauza. va multumesc.si intrebare pentru majoritate. de ce Tigan si nu Rrom si de ce Rrom si nu Tigan

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pe limba lor gagiu insemna roman si rrom inseamna Tigan cum ai prefera? normal ca Tigan rrom este un cuvint tiganesc se foloseste in limba lor, daca pe tine te intreaba cineva ce nationalitate esti ce-i raspunzi, ca esti gagiu?rolling on the floor sa fim seriosi oameni buni, Tigan si cu asta basta ca acum il chem pe Antonescu

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am mai raspuns la o intrebare pe aceasta tema si mi-am exprimat parerea ca "rrom" ar fi cel mai corect, acesta a fost termenul folosit la noi de la inceput. De curiozitate am vrut sa vad cum sunt numiti si in alte tari europene(in cateva stiam) si am descoperit ca se foloseste acelasi termen de "rrom" in cele mai multe limbi, chiar daca nu este scris la fel pronuntia este similara ori foarte apropiata. De exemplu in toate limbile slave termenul este cigan ori tiganski, tiganska(cu pronuntia ca in romana), in germana si olandeza este zigeuner(pronuntat aproximativ tigoainer), in maghiara cigany(pronuntat rromi), in franceza gitan, in spaniola gitano, in portugheza cigano, italiana zingaro si engleza gypsy. Vazand asemenea termeni si pronuntarea, de multe ori, foarte asemanatoare limbii romane, nu pot decat sa concluzionez ca termenul "rrom" a fost folosit in toata Europa si nimeni altii decat tiganii nu il puteau face sa fie asa de asemanator. Mai mult, am auzit discutii intre rromi si asa se denumeau si ei, nu isi spuneau rromi. De altfel consider ca termenul nu are nimic peiorativ si nici rasist. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru prima data de cand sunt pe acest site m-am enervat. Cine naiba mi-a modificat postarea si a inlocuit "ti.an" cu "rrom". N-are absolut nici o noima raspunsul, se pare ca sustin termenul "rrom", desi eu sustineam pe cel de "ti.an" si in sensul acesta este toata argumentarea mea. Mare tampenie si robotelul, daca el a facut modificarile! Ulterior am descoperit ca el este vinovatul, am incercat sa modific raspunsul si cand l-am trimis am vazut cum a inlocuit tiganii cu rromii. Aiureala completa. Am modificat aceasta postare a doua oara si nu am scris complet termenul, poate nu-l mai modifica.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Rrom, mi se pare ca rrom are valoare peiorativa, la fel ca si maghiar-bozgor, evreu-evreu, si or mai fi si altele, dar nu le stiu eu.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ioandelasal, si mie mi s-a inlocuit un cuvant.La naiba, doar dadeam un exemplu... Offff

| GogosikaInfuriata a răspuns:

Rrom, ca etnie-origine, pentru ca rrom poti fi si roman, prin faptele care le pot face unele persoane. De exemplu poti pune pe cineva sa jure pe ochii lui/ei sau pe Dumnezeu ca nu a facut un lucru anume.si tu poti "rrom" cu un astfel de compotamentwinking
P. S nu am facut referire la tine, doar am precizat happy

| Mara a răspuns:

Rrom e o denumire mai "stiintifica" si mai "educata"

ca nu cred ca vei vedea la stiri vreodata ceva despre "rromi". vei auzi de "rromi"

| Foxxi a răspuns:

De fapt RROM-pentru ca nu "jignii" tiganii.

| saddasdasdad a răspuns:

Rrom. Eu sunt roman si nu vreau sa fiu confundat cu un rrom de nu stiu ce idiot de prin franta sau tarile calde unde n-a mai nins cu niste wikipedia. sincer confuzia asta face rau si as vrea sa inceteze. mersi

| Absolut a răspuns:

Persoane crecute la umbra!

| Raluuu_9490 a răspuns:

Ambele au cam acelasi sens, poti folosi oricarehappy. unii sunt obisnuiti cu Tigan altu cu Rrom da nu ii nici o diferenta, deci nu te stresaoh go on