| Ss74jfv a întrebat:

Rusia nu e comunista, are steagul si stema rusiei tariste, dar au din ce in ce mai multe monumente si statui cu Lenin. Cum vine asta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca persoanele din conducere au nostalgie dupa perioada leninista si fac propaganda pentru aceasta si pentru revenirea teritoriala din acele timpuri.
De altfel nici nu a fost comunista vreodata, conform teoriei, a fost totalitara sau autoritarista.

| goguPatent a răspuns:

Nu e cumuniste pe hartie, ca in realitate

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Cum asa?

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai simplu.
In teorie în Rusia nu e un regim comuniste la putere.
In practica auzi și tu bănuiesc ce se întâmplă la ei. Cenzura maxima in toate direcțiile, media controlata de stat, lipsa dreptului de liberă exprimare, propaganda statului, restricții etc etc etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Pai da, dar folosesti niste termeni in mod gresit. Comunismul nu e prezent in cazul de fata. Nici macar totalitarism. Doar un autoritarism.
Si sa stii ca nu doar socialismul poate fi totalitar, ci si calitalismul. Vezi Coreea de Sud in anii 50, de exemplu.
Relatia dintre "comunism" si totalitarism e de la parte la intreg.