| anonim_4396 a întrebat:

S-a mai retras careva de la ora de religie? Daca da, stiti cumva daca modelul de cerere de aici : http://profudereligie.blogspot.com/......scoli.html - este acceptat? Rog seriozitate.
de asemenea, stiti cuvma daca este prea tarziu sa aplic o astfel de cerere dupa 2 saptamani de la inceperea scolii?

Răspuns Câştigător
| profudereligie a răspuns:

Acel model de cerere este foarte bun, deşi poate fi formulat şi altfel. Şi nu contează dacă a început deja anul şcolar. Deoarece din start este făcută o ilegalitate din partea statului ce face presupuneri cu privire la apartenenţa religioasă a elevilor ar trebui să fie normal ca aceste "retrageri" de la religie să poată fi aplicate şi în ultima zi de curs. Atenţie, sistemul are tendinţa de a conserva situaţia existentă şi este posibil să primeşti un răspuns de tipul "nu se poate" din comoditatea unora de a lua decizii. Acest lucru este o ilegalitate flagrantă şi îi poţi da în judecată, asociaţiile umaniste şi cele ce apără drepturile omului te vor susţine.

3 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Modelul este valabil in limita acceptari lui de catre scoala la care inveti. Nu este tarziu, poti sa te retragi si acum.

| dorikut a răspuns:

Mi-se pare o prostie. Eu unul, daca as avea sansa, m-as inscrie si la Islamici, Hindusi etc.

Macar pentru cultura ta generala merita sa te duci!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

LE : cererea mi-a fost acceptata