| HunterCTS a întrebat:

Sa spunem ca doresc sa vand un obiect prin olx la pretul x. Trimit acel obiect prin Fan Courier urmand sa primesc banii prin ramburs. Se produce o eroare iar curierul incaseaza de la cumparator un pret mai mic decat cel cerut de mine. Pot obliga prin lege cumparatorul sa achite suma restanta? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand ar trebui sa vorbesti cu cumparatorul si poate rezolvi amiabil si nu este nevoie de judecata.
Daca nu rezolvi poti sa-i dai in judecata pe cale civila pe ambii, respectiv cumparator si firma de curierat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti obliga curierul sa plateasca diferenta daca e vina lui