| CARMENCITA a întrebat:

Sa vad daca primesc aici raspuns repede si bun la intrebarea:"Cati bani plateste statului un angajator la un salariu de 800roni si 1000de roni?"(800roni bani primiti de salariat in mana). Si dati-mi si un site, pe care probabil nu-l pot accesa ca nu-mi "merge"netul bine, asa ca va rog sa raspunde-ti la intrebare si cat mai repede.Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de conditiile de munca, respectiv daca sunt normale, deosebite ori speciale, precum si de deducerea personala a salariatului. De asemenea trebuie tinut cont si de faptul ca din salariul brut si angajatul plateste o serie de contributii si plateste impozitul pe salariu. Cifrele date de MarianAsh sunt bune. Numai bine!

| MarianAsh a răspuns:

Prin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 800 RON
angajatorul cheltuieste 1389 RON.
rin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 1000 RON
angajatorul cheltuieste 1765 RON.
conform calculatorsalariu.ro

| sorina_1401 a răspuns:

daca salariatul are salariu 1.000 RON, angajatorul va trebui sa achite catre stat suma de 800 RON, la salarul de 800 roni angajatorul plateste la stat suma de 199ron uite aici si un site http://www.calculatorsalariu.ro/