| Andreeee0098766 a întrebat:

Saalut! Dacă de exemplu unul sare la bătaie la tine și tu îl bați și suni la politie, ce vei pati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost in legitima aparare si poti dovedi aceasta atunci tu nu vei pati nimic. Daca si el te-a lovit ii poti face plangere pentru infractiunea de lovire sau alte violente.

13 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Trebuie sa ai martori si probe.

| Simpatic a răspuns:

"Patesti" o amenda buna si tu si cel cu care te bati indiferent cine este invins si cine nu, politia asta stie sa faca sa dea amenzi nu altceva. Iarasi vorbeste juristul ioan care nu are treaba cu realitatea, legitima aparare este altceva si aia o faci in fata instantei nu in fata lui Garcea... evident ca in cazul unei incaierari se poate ajunge usor in penal si acolo multe se pot intampla, dar noi ne-am referit asa la a da sau a primi un pumn si nimic mai grav apoi, evident ca atunci cand vine politia primiti amandoi amenda, de ce? nu e normal si nici legal sa te bati, insa uneori e necesar mai ales daca nu exista scapare si nici evitare.

| Ineys a răspuns:

Legile in Romania sunt tampite.

Daca cineva intra peste tine in casa si-l vatamezi corporal, tu esti cel vinovat, deoarece trebuie sa astepti pana acesta incepe sa devina agresiv cu tine.

Cu alte cuvinte, real life scenario: Daca intra unu cu pistol in casa la tine si ai si tu un pistol situatia decurge astfel:
Caz 1. El te impusca -> mori.
Caz 2. Il impusti inainte sa faca orice miscare -> Nu ai cum sa dovedesti ca a avut intentii de a te ucide sau ceva -> intrii la puscarie.
Cazul favorabil ar fi sa faci pe Rambo, sa te eschivezi de glont si sa-l impusti ulterior. Asa poti dovedi ca a fost legitima aparare.

Cam asa e si in cazu tau. A dat in tine, dai in el nu patesti nimic. S-a "dat" la tine dar nu te-a atins si l-ai lovit, tu esti cel penalizat.

| Andreeee0098766 explică (pentru Ineys):

Eu pur și simplu eram curios de răspuns. Mulțumesc! Nu am pățit cazuri, am auzit doar la cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu pari un analfabet pentru că varianta corecta este "părea."

Iar vina este la ambele părți. Probabil să vă alegeți împreună cu amendă pentru tulburarea liniștii publice, apoi puteți depune reciproc reclamații și vă puteți plimba prin tribunale.

| Andreeee0098766 explică (pentru anonim_4396):

Am vrut sa scriu ț în loc de r stai calm, nu sari asa.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Am o curiozitate, la ce refera corectia,, parea" care ai facut-o la adresa intrebarii publicate mai sus? Si un lache si-ar da seama ca omul a digitat neintentionat alta litera in loc de litera ţ, dar tu ai sarit direct la beregata. Naspa

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Curioșii mor repede. Așa că, vezi ca te caută moartea pe acasă și tu bântui pe aici.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Inteligenta" replica ta. Cati ani ai?

| Andreeee0098766 explică (pentru FreddieM):

Mersi, asta e, mai greșește omul mai ales pe tastatura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Mai freddy krueger, du-te și vorbește intr-o punga pentru ca te ascult mai târziu.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Stau si ma intreb mai baietel, oare merita sa-ti mai raspund la replicile astea infantile si fara noima? Chiar n-ai nici o jena ca te faci de tot rasul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Sunt bărbat, bai mucea. Am aproape 29 ani. Am greșit și eu când am pus corecția, omul mai și muncește... Am și cursuri, fac și școala de șoferi și muncesc. Nu stau toată ziua ca tine să o dau la laba pe TPU. Nu ai ce face? Du-te și cauta un job ceva... TPU nu te plătește pentru activitate. Uscheala! Te-ai gândit sa faci și tu pe deșteptul. Măcar eu mi-am recunoscut greșeala, tu nu recunoști ca ești încrezut.