| Lejer a întrebat:

Sal, știe cineva cum se percepe taxa de primire la ridicarea unui colet (laptop) din S. U. A., de la vama?
Acest lucru fără a lua în calcul transport și valoarea pachetului achiziționat cum ar fi de pe www.ebay.com;
și dacă se aplica aceleași taxe dacă pachetul este trimis de o cunoștința ca și cadou?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cei de la vama au o lista cu jdemii de obiecte. De exemplu, pentru laptop, cauta in lista marca si tipul laptop-ului si gasesc acolo pretul pe care l-ar avea in Romania. Daca laptop-ul e nou, ambalat, sigilat, alea-alea, taxa vamala e mare... aproape ca si cand l-ai cumpara de aici.
Exact un laptop a vrut sa-mi trimita cineva din Canada si, am avut macar inspiratia de a ma duce intai la vama sa intreb cam cat ar costa. M-am speriat, crede-ma.
Daca vrei sa te coste mai putin, vorbeste cu vanzatorul sa ti-l trimita cu o firma de curierat. Nu e foarte ieftin, dar, macar nu mai platesti vama aia care te usuca.

| ikram a răspuns:

Pe langa taxele de transport si valoarea coletului se platesc taxe vamale care este un procent din valoarea produselor, acest procent variaza in functie de ce produse sunt (ex. imbracaminte, electronice, bijuterii, etc.).