| DenimM a întrebat:

Cum pun un colet la posta romana cu taxa inversa, adica eu doar pun pachetul, iar cel care il primeste sa il plateasca cu tot cu transport?
Cum trebuie impachetat si ce trebuie sa spun acolo cand il pun?
Nu am mai trimis niciodata prin posta romana.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Pai poti sa ii spui asa: telefonul costa 500 lei oar transportul e 15 lei si cand completezi formularul acela treci la ramburs 515 lei. Deci practic tu ti-ai scos banii de transport pentru ca el il plateste.

2 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Nu exista colet cu taxa inversa la posta romana.
Tipu cui vrei sa ii trimiti a cumparat ceva de la tine sau vrei doar sa ii trimiti ceva asa?
Daca a cumparat ceva de la tine si plateste ramburs poti include in ramburs si pretul transportului(15 lei) dar daca doar ii trimiti ceva iti poate depune banii in cont bancar pentru transport si iesi mai bine.

Despre impachetat: o cutie sau plic sau ce vrei tu, lipit bine de tot(daca e plic sa nu il lipesti in plus cu scotch) si poate si legat si treci pe el destinatar si expeditor si adresele lor. Te duci la posta si vezi ca la coletarie au un formular pe care trebuie sa il completezi(nu completa la greutate ca ti-l completeaza cine e acolo).
Foarte important, ai doua campuri:
- valoare declarata: aici pui suma care crezi ca o are coletul(in caz ca se pierde cu aceasta suma vei fi despagubit si platesti 10% din suma la taxele postale de expeditie)
- ramburs: cat trebuie sa plateasca destinatarul pentru a putea ridica coletul.

OBS: daca trimiti cu ramburs este mai scump decat fara.
Daca mai ai intrebari scrie-mi.

| DenimM explică (pentru Zaygon):

Pai am ceva de vanzare pe olx(un telefon) si cineva vrea sa cumpere prin posta (sa trimit eu) si trebuie sa plateasca 500lei la postas, ca apoi sa-mi revina mie banii asta e tot ce am de facut, dar plata transportului eu o fac?

| Zaygon a răspuns (pentru DenimM):

Pai poti sa ii spui asa: telefonul costa 500 lei oar transportul e 15 lei si cand completezi formularul acela treci la ramburs 515 lei. Deci practic tu ti-ai scos banii de transport pentru ca el il plateste.